Joanna Polok-Babilas Kreatywny plac zabaw nie spodobał się żorzanom
Joanna Polok-Babilas Kreatywny plac zabaw nie spodobał się żorzanom

Mieszkańcom nie podoba się sposób zagospodarowania okolic Parku Staromiejskiego przy ulicy Rybnickiej. Niedawno „Nowiny” i portal www.enowiny.pl pisały o nowym placu zabaw, który zdaniem jednej z Czytelniczek przypomina bardziej... wybieg dla psów. Według innego z żorzan, dobór urządzeń do zabawy został „przekombinowany”. Dzieci nie chcą korzystać z nowego placu zabaw, gdzie nie ma zwykłych huśtawek czy karuzeli.

Wszystkie wspomniane urządzenia były na dawnym placu zabaw na skraju zachodniej części parku. 

- Teraz w miejscu tym miałby powstać parking... To byłaby likwidacja zielonego terenu, których tak bardzo potrzebujemy w Żorach. Mieszkańcy przyzwyczaili się spędzać tu czas. Zamiast tego będzie kostka brukowa i samochody, byłaby to zmiana z pewnością na gorsze – mówi Joanna Polok-Babilas, mama trzylatka i czteromiesięcznych bliźniaków.  

Jak dodaje, żorzanie najbardziej chcieliby powrotu huśtawek. Skoro jednak nie ma na to szans, można zaaranżować ustronny zakątek. 

- Ustawić ławki, posadzić krzewy. Jak byłam dzieckiem, stały tam takie betonowe loże na wzgórkach, były ławki. W tych czasach powinniśmy inwestować w zielone miejsca. Nie można wszystkiego zabetonować, budując wszędzie parkingi. Na osiedlu 700-lecia i w rejonie alei Wojska Polskiego zlikwidowano trawniki – wylicza żorzanka. 

Kiedy Grzegorz Granek dowiedział się, że na miejscu placu zabaw ma być parking, nie mógł w to uwierzyć. Ze znajomą poszedł do prezydenta Waldemara Sochy. 

- Usłyszałem, że jednak nie będzie tam parkingu. Tymczasem w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest mowa o przeznaczeniu tego terenu pod budowę parkingu i drogi przelotowej. To drugie dziś jest nierealne, bo deweloper postawił na szlaku drogi budynki mieszkalne. Jeśli powstanie parking, ludzie będą bardzo niezadowoleni – wskazuje pan Grzegorz, ojciec małych dzieci. 

Naczelnik wydziału infrastruktury miejskiej Anita Materzok odpowiedziała na pytania pani Joanny, że stary plac zabaw zdemontowano, bo teren przeznaczono w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego pod drogę i parking. Trwa też rewitalizacja Parku Staromiejskiego przy ulicach Rybnickiej i Męczenników Oświęcimskich. Jednym z elementów projektu jest utworzenie kreatywnego placu zabaw, który nie spodobał się żorzanom. Jeszcze w tym roku ma on zostać uzupełniony o... instrument muzyczny. Trwa postępowanie zwiazane z wyłonieniem wykonawcy.

 

Komentarze

Dodaj komentarz