Krzysztof Gadowski
Krzysztof Gadowski

Z roku na rok rośnie liczba osób zakładających na dachach instalację fotowoltaiczną, produkując własną i tanią energię. Staliśmy się tzw. prosumentami, którzy sami produkują energię, zużywają ją, a nadwyżki przekazują do sieci, korzystając z tzw. upustów. W nocy, kiedy panele nie produkują energii, można ją pobrać w 80 proc. Pozostałe 20 proc. staje się własnością sprzedawcy energii elektrycznej. Warto w tym miejscu dodać, że do tej pory mogliśmy skorzystać z dofinansowania przy budowie naszej przydomowej elektrowni, czy to bezpośrednio ze środków unijnych, czy dotacji gminy. Przeciętne gospodarstwa domowe, montując instalacje fotowoltaiczne na dachach lub w przydomowych ogródkach, średnio rocznie mogły zaoszczędzić nawet około 3 tysięcy złotych. Jak widzimy jest to opłacalne, koszty takiej instalacji powinny się zwrócić na przestrzeni od 5 do 8 lat. Tak działa obecny system i w tej formie powinien działać przez najbliższe 15 lat. Okazuje się, że nie do końca.

Na początku czerwca Ministerstwo Klimatu wyszło z propozycją zmian zasad rozliczania prosumentów, którzy będą produkować prąd, wykorzystując panele fotowoltaiczne. Nowa ustawa wywraca do góry nogami system zachęcający do produkcji zielonego, czystego i taniego prądu. Osoby, które po 1 stycznia 2022 roku zaczną produkować prąd, będą mogły jedynie sprzedawać nadwyżki energii. Cena, po jakiej sprzedawcy energii będą ją skupować w dzień, będzie znacznie niższa od ceny, którą ci sami prosumenci będą musieli zapłacić za nią wieczorem, kiedy instalacja nie wytwarza energii. Różnica ta będzie prawie trzykrotnie wyższa na niekorzyść prosumentów. Jak pokazują eksperci cena zakup to ok. 250 zł, a cena sprzedaży to prawie 700 zł. Uderza to zwłaszcza w Polaków o niższych dochodach, którzy planowali inwestycję we własny tani prąd, ale musieli nazbierać gotówkę, żeby w kolejnych latach zrealizować swoje marzenia o taniej energii. Dziś nagle zmienia się im te warunki, w żaden sposób nie rekompensując straty. Według ekspertów nowe zasady rozliczenia prosumentów są gorsze nawet o 1000 zł rocznie. To rabunek i chaos w blasku słońca.

Ciężko zrozumieć czemu rząd chce znowu wprowadzać zmiany, dzięki którym dodatkowo będzie kolejny raz dzielić i łupić Polaków. Przedstawiony przez PiS projekt ustawy wydaje się być wyrazem bezradności wobec własnych zaniedbań, szczególnie w systemie przesyłowym. Ceny energii cały czas szybują, nieład energetyczny rozszerza się, po obiecanych rekompensatach zostały tylko wspomnienia. Teraz będzie tylko gorzej i drożej.

Wszystkie nie tak odległe wpadki i wypadki na krajowym rynku energetycznym skłoniły nawet największych sceptyków do zwrócenia większej uwagi na sektor Odnawialnych Źródeł Energii. Dyplomatyczna porażka i samowola prawna w kontekście kopalni w Turowie, awarie w elektrowniach Bełchatów i Jaworzno, wstrzymanie budowy gazociągu Baltic Pipe, który miał nas uniezależnić od dostaw gazu z Rosji - wszystko to poważnie zachwiało naszym bezpieczeństwem energetycznym. Rząd przespał i zmarnował poprzednią kadencję bujając w obłokach, nie tworząc mechanizmów chroniących Polaków przed galopującymi cenami energii.

Zdając sobie sprawę z poziomu zagrożenia, jaki może dotknąć nasze bezpieczeństwo energetyczne, jako Platforma Obywatelska mamy swoje projekty ustaw m.in. dotyczące energetyki rozproszonej, energetyki obywatelskiej, w których wprowadzamy różne skuteczne warianty produkcji taniej energii i zarabiania na niej. Naszym zdaniem trzeba postawić na energetykę rozproszoną, energetykę prosumencką, w której duży udział będą mieli obywatele angażując swoje środki finansowe, budujący własne lub wspólne instalacje OZE. Dziś trzeba stworzyć atrakcyjną alternatywę lokowania i zarabiania pieniędzy przez Polaków z możliwością posiadania własnych lub wspólnych instalacji OZE także dla mieszkańców domów wielorodzinnych i osób mogących produkować energię w miejscach różnych od miejsca zamieszkania. To czas na zakładanie spółdzielni energetycznych. Najwyższa pora odblokowania wiatraków produkujących energię elektryczną na lądzie.

Krzysztof Gadowski, Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

Komentarze

 • Mieszkaniec Jastrzebia Dodruk pustego pieniadza czyli zwykłe złodziejstwo. 22 czerwca 2021 12:39Jak Pan wie w Polsce teraz i w poprzednich latach trwa drukowanie pustego pieniądza. Zachodzi wiec pytanie,czy to jest czy nie jest złodziejstwo ,okradanie ludzi poprzez inflacje z Ich oszczędności. Podobnie jak okradziono pracujących po fakcie wielu lat pracy z wieku emerytalnego ,podobnie okrada się inflacją -dodrukiem pustego pieniądza z oszczędności_co pan na to
 • Ryszard Starszy Specjalista 20 czerwca 2021 14:37Chcieliscie nas zakisic w pracy nie bacząc na nasze lata pracy jak dzieci w beczkach albo jak hitlerek w obozach, abyśmy padli przed emeryturami lub zaraz po ich nabyciu.To byl wasz cel i do tego faktycznie doprowadziliscie.
 • JM 19 czerwca 2021 11:46No i za inne brzydkie epitety tez przepraszam ,ponioslo mnie ale gdybys Posle wiedzial ilu ludzi skrzywdziliscie to bys sie schowal raz na zawsze.
 • JM 19 czerwca 2021 10:19Przepraszam za uzycie w moim poscie wyrazenia "glubi i debil"..ponioslo mnie. Raczej nalezalo tu uzyc wyrazenia "podla istota"-jestescie za inteligientni ale zarazem egoistycznie cyniczni aby nazywac was debilami ".To okreslenie powyzej napewno do was nie pasuje.
 • JM 19 czerwca 2021 06:34Ostatnio slyszalam jak D Tusk skarzyl sie ze przez fakt przeprowadzenia trudnych reform nie dostal sie,nie wygral. Rozważmy jednak co to są reformy. Niewatpliwie gdy Rzadzacy cos sprawiedliwie koryguje. Oznacza to przykladowo w temacie emerytur iz Ci co w zyciu praktycznie niepracuja/ali znacznie dluzej pracowac od takich co maja potezny staz po reformach powinni.. Tymczasem ta POlityczna czyniczna swinia okradla z wieku emeryralnego i to dwukrotnie tych wszystkich co dawno powinni odpoczywac a czesto go juz nawet niedozywaja, lub juz ze wzgledow zdrowitnych nie sa w stanie sie nim cieszyc. Tusk oswiadczyl Im wszystkim "Cieszcie sie ze mieliscie prace", nacpany gnojek ponoc sam niemial pracy i to gdy na Slasku nie bylo dworca PKP gdzie naganiacze do pracy w kopalni werbowali.Ale kolejne reformy to "obnizenie tym ludziom zasilku pogrzebowego jak i wiek szkolny dla malutkich dzieci . Jak bardzo trzeba byc zepsutym, glupim bydlakiem aby z takim debilem i politycznym oszustem oraz zlodziejem wspolpracowac. Nawet nalezac do jakies partii nalezy patrzec przywodcy na stopien etyki i reagowac a gdzie Pan wowczas byl posle ze Slaska. Tym sa refirmy lecz skad by ten oszust zyciowy mogl to wiedziec.
 • ddd Bożeeee 18 czerwca 2021 11:22Pierwsze zdanie: "Od zarania dziejów siły natury zajmowały istotne miejsce w życiu człowieka." I już mi się nie chce czytać.
 • Telewidz 18 czerwca 2021 08:11Wczoraj pokazywali Pana w TV jak pan stal za Budką czy może pod Budką. No cóż i ja i Pan choć pan to raczej załapał sie w swoim zyciu na lekką fuche ,wyglada na starego Ramola. Uwazaj Pan abys nie kopnął w kalendarz przed waszym wiekiem emerytalnym jak Fedak gdyż naród też umrze ale ze śmiechu.
 • Czytelnik 17 czerwca 2021 21:39Widzisz posle, co bys populistycznego nie poruszyl jak, nartostrady, dyktanda czy panele solarie ,nie zmienia to faktu ze dla niejednego jestes jak NIKt. Nie zmienisz okolicznosci iz przez takich jak wy z PO tak wielu spracowanych ludzi niedoczekalo naleznej Im emerytury przeklinajac was i ciebie z taką miłością iz celem ochrony srodowiska, natury i czlowieczenstwa z checia by ciebie zutylizowalo bo to wy jestescie tymi ktorzy najbardziej zanieczyszczaja ten swiat prowadzac do tylu krzywd a nawet wojen.
 • Tez Marek 17 czerwca 2021 20:51A moze podczas minus 30stop mrozu wyjdziesz na zbiornik biomasy i naprawisz podawanie celki-tez nie umiesz?
 • Marek 17 czerwca 2021 20:49Nie puszczaj nam tu oka jak rzekomo dbasz o klimat. Przyjdz i napraw analizator emisji spalin ,moze umiesz.?-nie umiesz ,a co ty umiesz?
 • Pamietamy 17 czerwca 2021 18:15Chociazbys nie wiemy co wymyslil i jakie ustawy zaproponowal Ty nie nadajesz sie na posla ani do wladzy. Sprawiedliwe by bylo abys trafil do Obozu Pracy
 • Ciekawe 17 czerwca 2021 17:48Może lepiej aby Pan jednak zajął się innym tematem, tj sprawą uciśnionych pracodawców :" dlaczego pracodawca choć nie jest ubezpieczycielem wykłada pieniądze na wynagrodzenia chorobowe!." Nie -- coś nie ta , coś uwiera -.....A Panu --zdarzyło się już wykrzyczeć do tych wszystkich Pana popierających i chodzących za panem słowami Marty Lempart ":wypierdalać " z powrotem do pracy gdyż u Nas wg partii PO trzeba pracować do 80tki a wy macie dopiero 20 lat pracy, wasze żony nawet mniej! Ciekawe ilu POpleczników by nadal przy panu zostało.
 • hoho od wszystkiego 17 czerwca 2021 17:39Panie Gadowski masz pan 58 lat. A gdyby Pana tak do elektrowni na bloki energetyczne ale nie za kalifaktora ani dozór a za palacza , obchodowego bloków energetycznych , elektrykorza czyli fizykola mechanola ślusarza co wygarnia węgiel z młynów węglowych z sobotami i świętami , 5 zmianowy ruch ciągły jak leci Sylwestra Wigilije i inne w pięciu obłożyć na 7 dni w tygodniu ze swojego stanowiska ,obłożyć nadgodziny bo kumpel chory, no jak tam do 67r życia czuł byś się na siłach? No ale byś potem pożył na tej emeryturze ho ho ...szczególnie jak by Ciebie czasami prąd popieścił. Co Ty na to? - dał byś radę.
 • Hmmm Historia sie powtarza 17 czerwca 2021 15:07No widzisz pan sam ,dostali dofinansowanie, uzależnili sie a teraz ramoor że Ich robią w "bambuko" --no i dokładne tak będzie przy tych kredytach z Unii --"Jastrzębie do zaorania". Kto jest pazerny niech płacze. Czy Balcerowcz -liberał nie wmieszał się swego czasu w Umowy bak Klient jak pisał ówczesny RPO na niekorzyść klientów. czy tak nie załatwił mieszkańców spółdzielni. Tylko rok 91 styczeń -oprocentowanie 52% luty ,46% --a Ci co pracowali długie lata , czyż Ich też Wy nie okradliście z wieku emerytalnego,czyż Ich nie zrobiliście w ciul i mówiąc po Śląsku.
 • POrada Prosba panie Pośle 17 czerwca 2021 14:49gdy następnym razem będziesz Pan głosował za POdniesieniem wieku emerytalnego wobec tych co pracowali szczególnie od najmłodszych lat w szkodliwych i nieb warunkach pracy z sobotami i świętami bez dni zamiennie wolnymi z nadgodzinami itp --z mocą wsteczną..... wsadź sobie pan najpierw dwa palce do gniazdka a zapewniam Im dłużej będziesz pan trzymał je tam, tym więcej mądrości refleksji to Panu przyniesie.
 • Janusz Prąd, populizm i alkohol 17 czerwca 2021 14:26....Jak Pan zapewne wie w parametrach prądu elektrycznego elektrycznym wyróżniamy moc czynną ,bierną i pozorną . Oznacza to, ze nie tylko bardzo wysokie koszty utrzymania sieci i instalacji energetycznej która przesyła ten pana prąd ale i straty energii szczególnie na tej biernej ponosimy. Ponadto na rynku giełdy energetycznej są okresy zazwyczaj w dni słoneczne gdy cena jednostki to zaledwie 90 zł ale i są dni i noce gdy ceny te przewyższają 1200 zł. Pan chciałby oddawać w sieć gdy jednostka kosztuje najczęściej bardzo tanio a konsumować gdy jednostka energii jest bardzo droga. Niezły z Pana spryciula. Wie pan co , kup Pan sobie akumulatory ! tak tak , będziesz Pan nie tylko przechowywał za "frajer" dla siebie energie ale nawet produkował wodór do pańskiego auta. Dlaczego wspominam w tytule jeszcze o alkoholu. No widzi Pan ,produkcja w domu też zazwyczaj jest tania ale , ale w sklepie -ojj ceny kosmiczne --dlaczego ? ponieważ jak Pan dobrze wie dłużej przez dziesięć lat (względem wielu innych Pana rówieśników ) trzeba byto utrzymywać na studiach ( w Polsce nie były one odpłatne) ,zapewnić Panu opiekę ,przez te dziesięć lat nie dokładał się Pan do dochodu narodowego , mało nie płacił Pan ZUSu --w zamian za to na Tych co pana utrzymywali przez swoje podatki i ZUS jak Pan głosował w sprawie wieku emerytalnego? --- no a jak pan sądzi ,skąd My Naród "Sól ziemi czarnej" mieliśmy na pańskie utrzymywanie wziąć -- no właśnie: z ceny alkoholu i zyski z prądu pana finansowały. .Więc nie uprawiaj Pan tu populizmu gdyż jako POseł dobrze pan wie iż Pan krótko pracował a dużo brał -a na to trzeba zarobić! Zawsze miał pan jednak jedną zdolność ,umiał Pan być tam gdzie dzielą także forsę. Taki z pana Ancymon.
 • Kuba Hmm 17 czerwca 2021 08:26Czy ten "uboższy " Polak ,posiadający te ogniwa to nie jest pan przypadkiem. A kto pana ogrzeje jak Słoneczka Peru zabraknie?
 • Inspektor w mediach społecznościowych "Money ",Open Finace" 17 czerwca 2021 08:18Drogi Panie POsle: ... w mediach społecznościowych "Money ",Open Finace" i wielu innych , czeto ujawniają się artykuły w stylu: " że zatrudnieni co najmniej 40 lat nie mogą otrzymać, nie powinni emerytur stażowych gdyż te będą bardzo niskie np. tylko 1000 zł. i lepiej takich nie wprowadzać"..Pomijając pytanie "co Ich to obchodzi", czyli autorów tych publikacji! ,przecież takie emerytury będą dobrowolne, zastanawiając się czy tzw Nieroby Życiowe je (te artykuły promujące) nie boją się o to aby to właśnie aby dla Nich nie zabrakło gdyż sami prawie w ogóle nie mają lat pracy , zachodzi pytanie "Kto sponsoruje tych pismaków " którzy w swoich wypowiedziach na zlecenie są przeciw emeryturom stażowym. My naprawdę nie chcemy aby oni się o Nas martwili! Kto jest przeciw!! -Kto wykłada na te teksty forsę, kto to finansuje?...Czy może ZUS który ma środki na reklamę a który jest tylko instytucją i nie powinien mieszać się do polityki społecznej , czy może nierób życiowy Tusk-wieczny student- który stażu uczciwej pracy na kominie ma tyle co dzieci wakacji ,,z bandą równie podobnych żerujących na organizmie spracowanych w tym kraju obywateli , czy może jakaś masoneria pseudo-pracodawców,liberałów--jak Pan sądzi? -to jest ciekawe! Co Pan o tym myśli" Kto to finansuje i z czego" !czyli Kto na takie artykuły wykłada pieniądze! Może lepiej aby Oni zajęli się innym tematem uciśnionych pracodawców : dlaczego pracodawca choć nie jest ubezpieczycielem wykłada pieniądze na wynagrodzenia chorobowe!. Nie -- coś Im nie ta , coś Ich uwiera -wolą się czepiać emerytur stażowych a nie tak ważnego dla Nich tematu!! .....A Panu --zdarzyło się już wykrzyczeć do Tych Pana popierających a chodzących za panem słowami Marty Lempart "wypierdalać " z powrotem do pracy gdyż u Nas wg partii PO trzeba pracować do 80tki a wy macie dopiero 20 lat pracy, a wasze żony nawet mniej!
 • Inspektor w mediach społecznościowych "Money ",Open Finace" 17 czerwca 2021 08:14 Drogi Panie POsle: ... w mediach społecznościowych "Money ",Open Finace" i wielu innych , czeto ujawniają się artykuły w stylu: " że zatrudnieni co najmniej 40 lat nie mogą otrzymać, nie powinni emerytur stażowych gdyż te będą bardzo niskie np. tylko 1000 zł. i lepiej takich nie wprowadzać"..Pomijając pytanie "co Ich to obchodzi", czyli autorów tych publikacji! ,przecież takie emerytury będą dobrowolne, zastanawiając się czy tzw Nieroby Życiowe je (te artykuły promujące) nie boja się o to aby to właśnie aby dla Nich nie zabrakło gdyz sami prawie w ogóle nie maja lat pracy , zachodzi pytanie "Kto sponsoruje tych pismaków " którzy w swoich wypowiedziach na zlecenie są przeciw emerytom stażowym. My naprawdę nie chcemy aby oni się o Nas martwili! Kto jest przeciw!! -Kto wykłada na te teksty forsę, Kto to finansuje?...Czy może ZUS który ma środki na reklamę a który jest tylko instytucją i nie powinien mieszać się do polityki społecznej , czy może nierób życiowy Tusk-wieczny student- który stażu uczciwej pracy na kominie ma tyle co dzieci wakacji "z bandą równie podobnych żerujących na organizmie spracowanych w tym kraju obywateli , czy może jakaś masoneria pseudo-pracodawców,liberałów--jak Pan sądzi? -to jest ciekawe! Co Pan o tym myśli" Kto to finansuje i z czego" !czyli Kto na takie artykuły wykłada pieniądze! Może lepiej aby Oni zajęli sie innym tematem uciśnionych pracodawców : dlaczego pracodawca choć nie jest ubezpieczycielem wykłada pieniądze na wynagrodzenia chorobowe!. Nie -- coś Im nie tak ,coś Ich uwiera -wolą się czepiać emerytur stażowych a nie tak ważnego dla Nich tematu!! A Panu --zdarzyło się już wykrzyczeć do Tych Pana popierających a chodzących za Panem słowami Marty Lempart "wypierdalać " z powrotem do pracy gdyż u Nas wg parti PO trzeba pracować do 80tki a wy macie dopiero 20 lat pracy a wasze zony nawet mniej!

Dodaj komentarz