Tekst i zdjęcie: UGiM Czerwionka-Leszczyny
Tekst i zdjęcie: UGiM Czerwionka-Leszczyny

Forum Sołtysów jest imprezą cykliczną organizowaną co roku przez Departament Terenów Wiejskich Województwa Śląskiego. Zaś samą ideą konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego” jest wspieranie rozwoju wsi przez pobudzenie aktywności gospodarczej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz pielęgnowanie środowiska naturalnego. Konkurs promuje także działania związane z zachowaniem tradycji oraz wzmacnianiem poczucia tożsamości lokalnej wsi.

- Wieś nie tylko dynamicznie się rozwija. Równie ważne jest to, że pozostaje ona wierna swoim tradycjom. Nagrodzone projekty w dużej mierze do tych tradycji nawiązują - podsumowała składając gratulacje nagrodzonym Beata Białowąs, członek zarządu województwa.

Palowice - zielone płuca Śląska 

Na terenie sołectwa znajduje się Pojezierze Palowickie, zwane Śląskimi Mazurami, stanowiące integralną część Parku Krajobrazowego “Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Jest to malowniczy zespół stawów. Wyjątkowych miejsc jest tu bardzo dużo - XIX wieczny park dworski z cennym drzewostanem; olbrzymi kasztanowiec zwyczajny (362cm obwodu), na bieżąco remontowany drewniany kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, zbudowany w latach 1594-1595. Sołectwo znane jest z rekreacyjnej hodowli koni, przez co także zyskało na popularności wśród turystów. Palowiczanie dbają także o miejsca kultu religijnego, niezwykle ważne dla ich dziedzictwa, takie jak krzyże (5 kamiennych, dwa najstarsze z 1861 r. i 6 drewnianych) i 2 kapliczki. Tutaj niezwykłą uwagę przywiązuje się do tradycji, kultury ludowej, tożsamości śląskiej, wciąż żywe są lokalne opowieści.

„Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” dla Przegędzy

Od dłuższego czasu w sołectwie zgłaszana była wielka potrzeba zorganizowania bezpiecznej przestrzeni publicznej służącej mieszkańcom. Prace rozpoczęto od wspólnego przygotowania terenu. Wycięto drobne samosiejki, skoszono wysoką trawę i chaszcze, niezagospodarowany teren dzięki wspólnej pracy mieszkańców zamieniał się w nową jakość dla Przegędzan. 

- Zadanie inwestycyjne nabierało rozmachu, korzystało z wsparcia gminy, a także środków z puli wojewódzkiej. Nowy plac znajduje się w bezpiecznym miejscu, otoczony jest drzewami i uporządkowaną roślinnością, a można na nim znaleźć urządzenia służące lokalnej integracji międzypokoleniowej. Są atrakcje dla maluchów i dla starszych. W trosce o tożsamość sołectwa i jego dziedzictwo historyczne w miejscu uczęszczanym przez mieszkańców ustawiono także tablicę informacyjną na temat Powstańca Śląskiego Jana Szuły wraz ze zdjęciem oraz opisem a także nazwiskami pozostałych trzech powstańców (Józef Buchta, Eman Szymura, Józef Wilde) - podkreśa UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Komentarze

Dodaj komentarz