Fot: Robert Lewandowski, zdjęcie poglądowe
Fot: Robert Lewandowski, zdjęcie poglądowe

Sytuacja miała miejsce we wtorek 21 grudnia, w jednym z budynków wielorodzinnych na żorskim osiedlu. Pod numer alarmowy 112 zadzwonił 15-letni Mateusz, który poinformował dyspozytora, że "mama się kąpała i zasłabła w łazience, leży nieprzytomna, a w łazience jest piecyk gazowy”. Wcześniej wyciągnął mamę z wanny, pootwierał wszystkie okna i udzielił jej pierwszej pomocy.

- Poszkodowanej lokatorce pomocy medycznej udzielił przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego. Po przebadaniu, u kobiety stwierdzono znaczną ilość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, więc ratownicy medyczni zdecydowali o przewiezieniu poszkodowanej do szpitala - informują żorscy strażacy.

Przybyli na miejsce strażacy wykonali pomiary w mieszkaniu i potwierdzili obecność tlenku węgla w łazience. Jak podkreślają:

odpowiedzialne i natychmiastowe zachowanie nastolatka sprawiło, że jego mama otrzymała niezbędna pomoc, a wezwane służby ratownicze przybyły na czas. 

Po zakończonej akcji, strażacy przekazali domownikom czujkę tlenku węgla.

Jak zapobiegać zatruciu czadem?

Podstawową przyczyną zatruć jest niepełne spalanie, do którego może dojść np. gdy zbyt szczelnie zamknięte są okna, brak jest właściwej wentylacji. Powoduje to powstawanie tlenku węgla i utrudnia jego odpływ. Tyle spalin wypłynie na zewnątrz, ile świeżego powietrza napłynie do pomieszczenia.

Przede wszystkim należy więc zapewnić możliwość stałego dopływu świeżego powietrza do paleniska (pieca gazowego, kuchenki gazowej, kuchni węglowej lub pieca) oraz swobodny odpływ spalin. Ponadto należy regularnie sprawdzać prawidłowość działania urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla, szczelność wewnętrznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych oraz kanałów nawiewnych.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

  • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
  • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
  • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
  • wezwać służby ratownicze (Numer Alarmowy - 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Komentarze

Dodaj komentarz