Koszykarze z Rybnika rok 2022 rozpoczęli od dwóch meczów wyjazdowych. W inaugurującym nowy rok spotkaniu z Cracovią, rybniczanie zaprezentowali się solidnie, chociaż przegrali różnicą ośmiu punktów. Teoretycznie łatwiejszym rywalem wydawał się być Iskra z Częstochowy, z którą MKKS zmierzył się w ostatnią sobotę. W pierwszym meczu tych drużyn, rozegranym w „ekonomiku” na początku października, lepsi byli rybniczanie, którzy wygrali po dramatycznej końcówce 70:69.
Spotkanie w Częstochowie od początku było bardzo wyrównane, chociaż koszykarze z Rybnika prowadzenie objęli dopiero w połowie III kwarty po celnym rzucie Majewskiego. Przed decydującą, ostatnią kwartą MKKS miał 5 pkt więcej od rywali. Miejscowi odrobili te straty i na 20 sec. przed końcową syreną był remis 77:77. Na 6 sec. przed końcem meczu celną trójką popisał się Lewandowski i zespół z Rybnika mógł cieszyć się z trzeciego zwycięstwa w sezonie.
W następnej kolejce MKKS zainauguruje rok 2022 we własnej hali. Podopieczni Jakuba Krakowczyka zmierzą się w sobotę, 15 stycznia z Wisłą Kraków i jeżeli marzą o utrzymaniu, muszą w tym spotkaniu poszukać możliwości zgarnięcia kompletu punktów. Początek meczu o godz. 18.

AK Iskra Częstochowa - MKKS Rybnik 77:80 (21:18, 20:21, 14:21, 22:20)