Archiwum Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój
Archiwum Piotr Szereda Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój

Chcą za wszelką cenę wymazać fakt, że fatalna dla Polski polityka klimatyczna UE rozpoczęła się za czasów premiera Tuska oraz premier Kopacz. Jednakże prawdą jest również to, że kolejne elementy zaostrzania tej polityki były przyklepywane w Brukseli, gdy Platforma Obywatelska wraz ze swoim szefem Donaldem Tuskiem miały i mają znaczący wpływ na tę politykę.

Eksperci oraz górnicze organizacje związkowe od wielu lat ostrzegały kolejne rządy, jakie będą skutki polityki klimatycznej UE dla Polski. Przez te lata przedstawiano analizy w tej sprawie i sygnalizowano, że rezygnacja z naszego węgla doprowadzi do tego, że gaz ziemny zmonopolizuje energetykę w Europie. A co za tym idzie Unia zda się na łaskę Rosji, która jest gazowym potentatem i dzięki wsparciu Niemiec może szantażować Europę. Czy Polska może uniezależnić się od rosyjskiego gazu, dzięki Baltic Pipe i gazoportowi w Świnoujściu? Jeśli nadal będziemy tak szybko przestawiać energetykę z węgla na gaz, nasze zapotrzebowanie na ten surowiec wzrośnie, więc i tak będziemy musieli otrzymywać go z Rosji.

Dzisiaj wiemy, że Polski węgiel jest obecnie znacznie tańszy od importowanego. Według oficjalnych danych Agencji Rozwoju Przemysłu ubiegłym roku elektrownie kupowały węgiel z polskich kopalń cztery razy taniej, niż wynosiła realna cena węgla w portach ARA. Jaka dzisiaj byłaby cena energii i jaka inflacja, gdyby polskie kopalnie robiły to, co powinno robić każde normalne przedsiębiorstwo, czyli sprzedawać swój produkt za tyle, ile wynosi jego cena rynkowa?

Rząd chce wypowiedzieć lub zawiesić system handlu uprawnieniami do emisji CO2. Bez tego czeka nas gigantyczny krach gospodarczy. Dzisiaj wyrwanie Polski z matni spekulacyjnych szponów handlu emisją CO2, to nie tylko zadnie rządzących, ale także tych, którzy wprowadzali ten system w życie. To na pewno obecnie najważniejsze zadanie. Zachowując własny surowiec energetyczny, możemy w zgodzie z ekologią produkować tanią energię i być naprawdę niezależni od rosyjskiego gazu. Ale czy politycy opozycji potrafią wznieść się nad podziałami i pomóc polskiej gospodarce, polskiemu górnictwu?

Komentarze

 • JK 19 stycznia 2022 13:31............Panie Piotrze zanim odniosę się do pana tekstu zadam pytanie/a; Kto i dlaczego chciał do Unii , na jakich prawdziwych zasadach podpisywano akcesy przystąpienia, ilu polskich polityków zarobiło na zajmowaniu tam stolnicy, dlaczego Oni mają wypłaty zachodnie gdy my wschodnie itp. Napisałem Panu kiedyś , że gdyby nie wymyślono opłaty za CO2 to na pewno wymyślono by inną np. za uzywanie wody do chłodzenia maszyn energetycznych czyli za wodę chodzącą. Powód jest prosty ,wystarczy sobie odpowiedzieć Kto i ile % inkasuje z tych opłat od emisji. Przecież energetykom trzeba było tak jak kopalniom udowodnić że sa nieekonomiczni,przynosza straty chociażby dlatego aby nie wzrastały żądania placowe tych grup i dlatego że rząd ma ciągle potrzeby a i bardziej się Naród" robi w konia" przez wierzenie w ta propagandę to tym więcej kasy jest na rządzenie. Jak Pan sądzi skąd by wzięli na dopłaty do fotowoltaiki ,na dopłaty do wymiany pieców węglowych na nowsze , na spełnienia żądań rolniczych itp? -przecież w tych kosztach emisji chodzi o dodatkowe ukryte podatki ,no może troszkę o ekologie ale gdyby o nią chodziło tak naprawde to tą kasę zostawiło by się firmom energetycznym z nakazem na poprawę technologi a nie je karało! --Czy wożenie Biomasy do Ślaskich kopalni aby ją tu spalać i aby jakiś np PSL-owski VIP ciągnął z tego kasę to dobry pomysł,? czy finansowanie banków (banksterów) kosztami oplat za kredyty na ochronę (budowanie instalacji biomas w tym miejscu to tez był dobry pomysł!> jak sie nie wie o co chodzi to chodzi o kasę dla odpowiednich osób! --handel emisjami ? czyli "jak Kali bije to jest OK ale jak Kalego to juz nie! "... a ile lat to nasze zakłady handlowały już emisjami cicho siedząc? Co rządzący o tym nie wiedzieli ,przepili Nas-pozwalali na to zarządom firm energetycznych --to dlaczego ,dlaczego Oni nie siedzą w kryminałach!-- niech wiec Ci co głoszą teraz tezy że winna jest Unia pamiętają iż stalą znana od wieków manipulacją socjotechniczną jest mówienie" to nie My to Ci wyżej": ,Papież ,Obama lub Putin,Unia" - lecz my nie. My tylko braliśmy pensje! -niewąskie pensje! A dlaczego to Polska nie została w ramach Unii tylko w ramach strefy Szeng-en lecz chciała się dalej.. odp: za pożyczki Panie Piotrze -za pożyczki na co ,na remont łaźni w Moszczenicy jako miejsce dialogu. U nas za pieniądze z Polskiego Ładu w Jastrzębiu nawet prawdziwego AqaParku nikt nie myśli (Pawłowice ma) postawić z salą Pamięci i Dialogu w holu ku pamięci wydarzeń Sierpniowych Solidarności aby młodzież która odwiedzała by ten Aqapark mogła wciąż przypominać sobie --lecz starą ruinę chce się odbudowywać nie wiadomo na co i komu potrzebną za największy kęs z Polskiego ładu.
 • Kuba 19 stycznia 2022 13:55Powodem Inflacji nie jest wzrost cen gazu i energii bo ta jest dopiero w realizacji . Ile w produkcie % jest to koszt wzrostu energii? aby ceny produktów rosły 200%. Otóż powodem Inflacji jest nienasycone rozdawnictwa pod świetlnymi hasłami ,na pierwsze ,drugie ,trzecie dziecko --biednym i bogatym ,czy pracują czy ukrywają dochody ,czy mają majątki . Rozdawnictwo dla mam co nie pracowały ale miały po czworo dzieci i inne rozdawnictwa (14stki dla często ludzi z pod budki z piwem) -obliczone na statystyczny wzrost poparcia dla partii rządzących -odwrotnie jak w PZU- statystyka zdarzeń odszkodowawczych! Praca ? praca przestała sie opłacać. --gdy ja przepracowałem w latach 90tych nadgodziny a musiałem gdyż tak kazał KP, to mi z zasiłku na dziecko za każdą przekroczoną złotówkę w dochodzie zmniejszano zasiłek na dziecko też o złotówkę lecz pomagano z umiarem tylko tym co chcą pracować lub pracują a teraz? -- nie, nie żałuję dzieciom , lecz pamiętajmy że niekontrolowany wypływ pieniędzy za darmo to dodruk i inflacja !!!. Ludzie kupowali samochody ,budowali domy,drugie mieszkania co wzmogło wzrost ich cen-korzystali-dstali na raty za frajer ,niektórzy chlali i często nie Ci co pracowali, kiedyś można było ale na dziecko odpisywać od podatku a teraz każdy dostaje tak ochoczo drukowane pieniądze tylko dlatego że ma dziecko. Miano uszczelnić mafie Vatowskie a to z nas zatrudnionych zrobiono mafie! W normalny kraju rodzicom pomaga się mądrzej a na dzieci daje sie w ramach pomocy talony itp... lecz nie darmochę która wzmaga inflacje bo widzi Pan Ci co na to teraz pracują kiedyś dostawali kopa w dupę i teraz znów się Ich krzywdzi inflacją. Pamiętajmy że inflacja także przeżera,niszczy oszczędności często starszych pokoleń a oszczędnościami tymi finansuje rząd swoje obłąkane wizje. Taka sprawiedliwość!
 • hmm 19 stycznia 2022 14:03Pewien rolnik chcąc aby Rabin pomógł mu w zmniejszeniu strat w hodowli pytał się Go "czy Ty Rabbi będziesz miał jeszcze jakieś rady" . Rabbi na to odrzekł : " rady to ja będę zawsze miał a czy ty będziesz miał jeszcze co oszczędzić." --Otóż te "rady" to tzw. wybryki rządu a te oszczędności to majątek tych co na nie pracują.
 • Inż 19 stycznia 2022 14:26Niech Pan obejrzy sobie spadek wartości złotówki w okresie kilku ostatnich lat, równia pochyła. Tak się kończy pseudo-kupowanie wyborców .
 • Znamy to 19 stycznia 2022 14:4095% gazów cieplarnianych to para wodna prawie w całości produkowana przez oceany. CO2 wytwarzany przez ludzkość to 0.117% wszystkich gazów szklarniowych . Niewiele ale wystarczająco aby na tym robić świetne interesy . Wystarczy tylko odpowiednio manipulować opinią publiczną. CO2 jako gaz cięższy od innych składników atmosfery znajduje się przy powierzchni ziemi. Uczycie się o tym już w szkole. Jakim cudem miał by wpływać na podnoszenie temperatury? Do tego woda czyli oceany w naturalny sposób pochłaniają CO2. Chcecie obniżyć temperaturę przestańcie wycinać lasy. Cała ta polityka transformacji energetycznej służy jednemu celowi. Wyrwać z Was tyle kasy ile tylko się da.
 • R Kluska 19 stycznia 2022 14:41Ten rząd rozpędził takie procesy inflacyjne, że trudno nawet ogarnąć, jakie to będzie miało skutki. Niektrzy nie dostrzegają sensu dalszej pracy, wolą skromnie żyć z socjalu niż pracować. Wszystko drożeje w szalonym tempie. Te podwyżki wynoszą co najmniej 30 procent w stosunku do cen z początku br. w zakresie kupowanych przez nas materiałów i energii. Zużywamy dużo gazu, a obecna cena z grudnia 2021 roku to 11,28 gr/ kWh. Od 1 stycznia 2022 r. będziemy płacić 38,93 gr/kWh, tu nie ma pomyłki! Wzrost to 345 procent, obowiązują nas kontrakty roczne. Papier na potrzeby opakowań serów, styropian do tych samych celów, paliwo, którego dla uprawy ziemi używamy bardzo dużo, podrożały o nie mniej niż 30 procent. Energia elektryczna to wzrost o 50 procent. Pytanie, jak ja mam kalkulować ceny serów na przyszły rok. A nie wspomniałem jeszcze o znacznej podwyżce obowiązkowych danin dla państwa.
 • Mark 20 stycznia 2022 08:20Moi przyjaciele po tym co narobil PIS , po tym jak kradnie "nasze oszczednosci" ,gdy trwoni np na dziecko Tuska za straty ktore Ten wykazywal przed Covidem o czym rozpisywaly sie media i za to dostalo 40 000zl bezwrotnego wsparcia, jak przez to nadmiernym rozdawnictwem niszczy PIS tzw. Etos Pracy, stwerdzają: "Moze i kreuja sie na lepszych od innych, ale MY nie mamy juz na Kogo glosowac. To wszystko to wielkie szambo."! Zyja za nasze, rozdaja nasze, niszcza co My wypracowalismy i w dodatku trwonia srodki ktore odlozylismy takze te do ktorych odzczedzania nas zmusili sami czyli w PPE i w PPK,. I przypomnijmy sobie, ze Oni chcieli abysmy cokolwiek odkladali na przyszlosc , chyba na Ich pensje Rzadowe ,VIP oraz Radnych .Ile Pani Prezydent przy okazji tej Inflacji dostala podwyzki?,a ile praciwnicy,a ile z lokat stracilismy realnej wartosci gdy Banki ,"zyja jak pączki w masle."
 • MK 20 stycznia 2022 15:31Do Prezesa Rady Ministrów Pana Morawieckiego. Zapoznalem z Pana aktem prawnym: Poz. 2484 ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń Na podstawie art. 95 § 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia i muszę stwierdzić mam wątpliwości czy jest Pan normalnym człowiekiem. Wam wcale nie chodzi o bezpieczeństwo na drogach tylko budżet!
 • Madzia 20 stycznia 2022 18:55Aby ratowac roztrwonony budzet PIS postanowil w swoim sposobie wepchnac na przejscia dla pieszych niewidocznych, nieodpowiedzialnych pacanow i za nie ustapienie Im pierwszenstwa lub tez spowodowanieu nich szkody postanowiono nakladac drakonskie grzywny lecz z mysla o swoich pensjach budetowych. Tak to bywa gdy krajem rzadza oszolomy z objetnie ktorej strony.
 • Miroslaw P. 21 stycznia 2022 00:43Najpierw do wladzy w wolnej Polsce doszli cwaniaki z UW z Balcerowiczem na czele. Okradlo to bydle tysace robotnikow a najbardziej posiadaczy kredytow mieszkaniowych. Pozniej cyniczny Tusk zlodziej wieku emerytalnego , sam nierob zyciowy i kombinator latwego zycia. Na koniec dostali sie sprawieliwi tak bardzo ze zaczeli rozdawac na co sami nie wypracowali a na Nowy Rok dowalili takie mandaty na kierowcow ze az strach sie bac. Niemcy i Austryjacy maja na noc. Do tego inflacja aby okrasc ludzi z oszczednosci rzekomo dla zwiekszenia dzietnosci. Oto Polska ,Polska szubracow i zlodziei politycznych ludzi o chorych,wybujalych marzeniach, zabierajacych innym co nie Ich, antyJanosikow czyli zwyczajnych zbojow rzadowych.
 • O take Polske Sprawiedliwosc Walczylem 21 stycznia 2022 13:52 Mam 70 lat, pracuję dodatkowo w szkole. Mateuszek zabrał mi 250 zł pensji. Pan Glapiński ukradł mi zeszłego roku 15 tys. moich oszczędności. Z nostalgią wspominam ciepłą wodę w kranie.
 • Kuba za Onetem 21 stycznia 2022 19:55Gdzie trafiło 25 mld zł ze sprzedaży praw do CO2? Oto ile rozpłynęło się w budżecie.Polski rząd zrzuca winę na unijny system, ale sam otrzymane za darmo uprawnienia sprzedaje za miliardy złotych. W ub.r. zarobił na tym najwięcej w Europie. Teoretycznie połowa tych środków powinna trafiać na modernizację energetyki i cele klimatyczne. Oto gdzie trafiły naprawdę.Polska sprzedała w ub.r. uprawnienia do 105,29 mln ton. Część z nich pochodziła z niewykorzystanej puli z poprzednich lat.Polska sprzedawała nawet drożej niż Niemcy, bo średnia cena wyniosła 53,1 euro za uprawnienie, a w przypadku Niemiec – 52,50 euro. Uprawnienia rząd sprzedaje, ale muszą je kupować i umarzać m.in. polskie elektrownie. Wydają na to fortunę.Analitycy Banku Pekao oszacowali nawet ostatnio, że koszt zakupu uprawnień stanowi już 61 proc. ceny energii elektrycznej w Polsce. Elektrownie kupują uprawnienia na giełdzie EEX w Lipsku, ale można powiedzieć, że de facto kupują je w większości od polskiego rządu, więc jest to nieformalne opodatkowanie.Na co poszły te środki? Zgodnie z informacją, jaką otrzymaliśmy od Ministerstwa Klimatu i Środowiska, z łącznego wpływu 25,29 mld zł, kwota 988 mln zł została przekierowana na Fundusz Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji, 8 mln zł dostał Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), a 4 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na pełnienie funkcji krajowego operatora Funduszu Modernizacyjnego.Innymi słowy, tylko niecałe 4 proc. poszło na fundusz wypłacający rekompensaty dla sektorów narażonych najbardziej na wzrost cen energii elektrycznej, a reszta, czyli 96 proc. rozpłynęła się w budżecie.
 • Kuba jak wyzej 21 stycznia 2022 19:59No i cale te pitolenie od Rzadu ktory takze twierdzi produkujac pieniadze,prmujac leberstwo czesto meneli przez rozdawnictwo drukowanych pieniedzy i okradanie oszczedzajacych wychodzi jsk z tymi emisjami juz ax zyganiem
 • Jak PIS POmagal przedsiebiorcom 21 stycznia 2022 21:22Duże zainteresowanie w mediach wzbudziła także córka byłego premiera, blogerka Katarzyna Tusk, która pochwaliła się kosztownym prezentem od męża - torebką za ok. 30 tysięcy złotych. Okazuje się, że zarówno córka, jak i zięć Tuska sowicie korzystali z programów pomocowych PiS, które polski rząd oferował przedsiębiorcom. Mowa o blisko 1,5 mln zł.-awraz dziwic sie ze PIS inflacja okradl ludzi z oszczednosci i srodkow zgromadzonych w PPE
 • dziwny ten swiat 21 stycznia 2022 21:231,5miln zl dostal ziec Tuska w ramach pomocy ,ile dostal syn?
 • Andrzej 22 stycznia 2022 10:43Czyli czytajac te komentarze ktore wskazuja kto i co, proponuje Pan jednym zdaniem wyrwanie Polski ze szpo PISu.
 • Andrzej 22 stycznia 2022 10:48reszta, czyli 96 proc. rozpłynęła się w budżecie.
 • PO-PiS 23 stycznia 2022 17:16Ludzie ,przy nastepnych wyborach kazdemu damy na dziecko po 1000zl, na malzenstwo tez po 1000zl , na babcie i dziadka tez po 1500zl pod warunkiem ze prawie nie pracowali.Ludzie czyvWy wiecie co to znaczy?.Nie bedziecie msieli wogole prawie isc do pracy,forsa sama do Was przyjdzie. Bedziecie wypoczywac a my spraidliwie damy Wam jeszcze jak Zieciowi Tuska nawet 1.5 miln zloty pomocy! Tylko nas wybierzcie.
 • Piter Stanowski 24 stycznia 2022 11:24Wczoraj w TVP1 rozpuszczano się w szczęściu i błogości jak to dobrze, że drakońsko podnieśli mandaty drogowe . Ileż to kolizji mniej! --ojeje jej , zapomnieli dodać, że te biedne ludziska w obawie przed polowaniami często zwyczajnie rezygnują z wyjazdów na drogi. Zakłamanie już osiagneło zenit a biznes w tych sprawach stał sie tak bardzo dla budżetu opłacalny, że w wielu miastach nawet Straż Miejska rozważa powołanie drogówki. Zachodzi pytanie : dlaczego do KD nie wprowadzono przepisu który pozwalał by za złe oznakowanie drogi nakładać do 100000zł grzywny i za celowe stwarzanie sytuacji w kierunku wymuszania mandatów to kolejne 100000 zł. Autorom tych zmian w celu jeszcze większej poprawy bezpieczeństwa na drodze proponujemy: każdy kierowca za wykroczenie powtórne z tych samych przepisów ma być rozstrzelan , jego auto spalone lub zezłomowane a jeżeli było odpowiednio drogie to zlicytowane po to aby wzmocnić budżet.! Wówczas po drodze będzie mogła się poruszać tylko ekipa rządowa jak ta z Brzeszcz ,bezpiecznie i szybko.
 • Czyraj dalej w internecie 25 stycznia 2022 08:39Na to zgodził się Morawiecki, teraz o wszystko oskarżają Tuska. Tego rząd nie mówi nam o Fit for 55.– A rząd nie mówi nam przede wszystkim tego, że na Radzie Europejskiej w grudniu 2020 roku, pan premier Morawiecki podpisał się pod prawem klimatycznym. Czyli neutralnością klimatyczną w 2050 roku i doraźnie, teraz, redukcją emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku. W ten sposób zgodził się na Fit for 55 – przypomina.
 • Cuda,cuda powiadają 25 stycznia 2022 10:38Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński poinformował o rekordowym zysku (ponad 10 mld zł), który NBP wypracował w 2021 roku i przekaże do budżetu państwa. W związku z tym suma wpłat do budżetu państwa za kadencji prof. Adama Glapińskiego (ponad 30 mld zł) będzie największa (w porównaniu do wpłat dokonanych za kadencji poprzednich prezesów NBP). Również rezerwy walutowe (blisko 150 mld euro) i zasoby złota NBP (prawie 229 ton) osiągnęły w tym czasie największy w historii poziom. Co z tego bedzie jak do tego dodamy zski drakonskich mandatów.
 • Pawel Pluski 25 stycznia 2022 19:12Ten zysk Glapinskiego to jest dokladnie tyle ile oszczednosci wskutek inflacji stracili wszyscy na lokatach w bankach. Niech to szlag trafi ,kolejne rzady kolejnych dupkow okradaja pracujace spleczenstwo w inny niz poprzednicy sposob, no bo kogo by mieli okrasc , czy siebie podatkiem od posiadanchogromnych majatkow jak poiadlosci Mateuszka?. Naprawde Lesby beda rzadzily uczciwiej bo trzeba wixec na czym polega uczciwosc.
 • Krystian 26 stycznia 2022 14:34Wyrwać Polskę ze szponów spekulantów inflacyjnych. Zanim PIS doszedl do wladzy chleb kosztowal nie wiecej jak 3,5zl ,dzisiaj go kupilem za 8zl. Tak sie zyje z inflacji i z naszych oszczednosci.
 • Futre 26 stycznia 2022 19:00Rodzice chcą 1000 zł na dziecko. W woj. śląskim jest aż 41,5 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Najwięcej w Rybniku---no zaczelo sie ,inflacja bedzie 21%.
 • Piter Stanowski 27 stycznia 2022 15:42"Wypadki na przejściach dla pieszych. Nowe przepisy klapą?"!!!!!!!!!!!!!!! Paweł Rygas Wczoraj, 26 stycznia (12:03) --Kto wiec jest mordercą/ami .Czyż nie Ci Posłowie co uchwalali to obecne prawo które z pieszych czyni bezmyślnych nieodpowiedzialnych ,niewidzialny często idiotów narażając siebie na kalectwo a kierowców na niezasłużoną odpowiedzialność karną . Krajem obecnie rządzą PiS debile.-- czas ich odwołać.
 • Zwyciestwo 28 stycznia 2022 17:36Duda przed chwila ogolosil ze dogadali sie w sprawie Ukrainy. Polska bierze wszchod a Ruski zachod Ukrainy i wojny nie bedzie. Glapinski juz sie cieszy,nowe oszczednosci do zaiwanienia od Iwana
 • Damian z Gorzyc 31 stycznia 2022 10:08Tak sie rzadzi panstwem PIS.-Rosnące stopy procentowe obniżają zdolność kredytową osób starających się o kredyt. Wielu klientów może obecnie pożyczyć nawet o 30 proc. mniej pieniędzy niż jeszcze miesiąc czy dwa temu. Sytuacja może być coraz gorsza, bo na horyzoncie są dalsze podwyżki stóp." I znow Ci copracowali ,pracuja,harowali robieni sa w ciu-la a Ci co jedynie co umieja to robic dzieci maja sie Ok. Komuna wrocila,krajem rzdza oszusci lec z innej piosenki a Tym co walczyli przyszlo dalej, jak slowa w piosence Budki Suflera , zyc w biedzie.

Dodaj komentarz