enator Ewa Gawęda spotkała się z Sekretarzem Stanu w MRiPS Pawłem Wdówikiem. Materiały prasowe
enator Ewa Gawęda spotkała się z Sekretarzem Stanu w MRiPS Pawłem Wdówikiem. Materiały prasowe

Do pozyskania środków na przebudowę i zmianę sposobu użytkowania budynku byłego oddziału chorób wewnętrznych znajdującego się w Rydułtowach przy ul. Plebiscytowej 47 na Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego (COM), powiat wodzisławski i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie podchodziły kilkukrotnie. Wnioski składane do wojewody śląskiego nie były przesyłane do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS), bowiem zawierały błędy. Stąd też środków pozyskać się do tej pory nie udało. 

Pod koniec 2021 roku, powiat złożył jednak kolejny wniosek. Tym razem uzyskał on akceptację wojewody śląskiego i został dalej przesłany do MRiPS. Z wnioskiem zapoznał się już Paweł Wdówik, Sekretarz Stanu w MRiPS. 22 stycznia, w siedzibie ministerstwa spotkała się z nim senator Ewa Gawęda, która przedstawiła główne założenia wniosku i argumentację za tym, by COM został w Rydułtowach zrealizowany.

- Udzieliłam rekomendacji i pełnego poparcia dla tego wniosku, przedstawiając ministrowi Pawłowi Wdówikowi relację z obecnej sytuacji opieki nad osobami niepełnosprawnymi w Powiecie Wodzisławskim. Wyjaśniłam ogrom potrzeb, w tym również lokalowych osób niepełnosprawnych, które czekają nieraz bardzo długo na miejsca w ośrodkach. Utworzenie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dałoby realną szansę na to, że czas oczekiwania na miejsce w ośrodku uległby skróceniu - podkreśla Ewa Gawęda, przypominając, że pracuje w Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, stąd też te obszary działalności są najbardziej bliskie jej sercu.

Jak dodaje, minister Wdówik, który sam jest osobą niepełnosprawną, wyraził nadzieję, że dotacja dla Powiatu wodzisławskiego na realizację COM-u zostanie udzielona. 

Zgodnie z wyliczeniami starostwa, realizacja COM-u ma kosztować, 4 507 103 zł. Powiat ubiega się o dotację w wysokości 2 163 779 zł. COM będzie przeznaczony dla 20 dorosłych z niepełnosprawnościami umiarkowanymi i znacznymi. Dla 6 osób ma być miejscem stałego pobytu, zaś dla 14 osób miejscem pobytu dziennego. 

Komentarze

Dodaj komentarz