Dominik Gajda

Przed koszykarkami z Rybnika decydujące mecze w rozgrywkach I ligi obecnego sezonu. Celem RMKS-u w tegorocznej kampanii było utrzymanie się na tym szczeblu rozgrywkowym. Obecnie sytuacja w ligowej tabeli jest dość skomplikowana. Rybniczanki zajmują 9. miejsce i nie mogą być jeszcze pewne utrzymania, z drugiej strony cały czas zachowują realną szansę na awans do czołowej ósemki i zapewnienie sobie gry w fazie play off. Podopiecznym Grzegorza Korzenia sprzyja kalendarz. Rywalkami RMKS-u w najbliższych kolejkach będą ekipy bezpośrednio walczące z rybniczankami o ligowy byt, a dodatkowo większość z tych spotkań odbędzie się w boguszowickiej hali. Sporym zmartwieniem dla drużyny z Rybnika jest jednak poważna kontuzja Eweliny Gajdy, która podczas meczu z Widzewem Łódź zerwała więzadła w kolanie i czeka ją kilka miesięcy przerwy w grze.
W ostatnią niedzielę do Rybnika przyjechała Wisła Kraków, która przed tym meczem miała na koncie 24 punkty i o dwa oczka wyprzedzała team z Rybnika. W meczu tym, przed swoją publicznością debiutowała Martyna Czyżewska, która dołączyła do RMKS-u z początkiem nowego roku.
Spotkanie od samego początku było bardzo wyrównane. Obie ekipy w pierwszej połowie prezentowały się bardzo dobrze, grając na wysokiej skuteczności. Na przerwę drużyny schodziły przy jednopunktowym prowadzeniu rybniczanek.
Po zmianie stron na parkiecie dominowały głównie nerwy, a o wyniku zadecydowały ostanie sekundy spotkania. Tuż przed końcową syreną do kosza trafiła Jurczyńska i na tablicy wyników było 66:66. Sędziowie uznali jednak, że rybniczanka oddała rzut już po upływie 24 sec. i anulowali punkty, co sprawiło, że ze zwycięstwa cieszyły się krakowianki. Działacze RMKS-u nie zgadzają się z taką interpretacją i na swoim oficjalnym profilu zamieścili wpis: ”Jak pokazują powtórki tej akcji, piłka opuściła ręce naszej zawodniczki tuż przed syreną 24 sekund. Sędziowie po naradzie przy stoliku postanawiają nie zaliczyć celnego rzutu rybniczankom, uznając, że wcześniej był błąd 24 s. No cóż, walczymy dalej” – czytamy na stornie RMKS-u.
W niedzielę, 27 lutego RMKS zagra ponownie w roli gospodarza. Tym razem rywalem koszykarek Grzegorza Korzenia będzie ekipa z Gorzowa Wlkp., z którą rybniczanki przegrały mecz pierwszej rundy 77:57. Będzie więc okazja do rewanżu.