Dominik Gajda.
Dominik Gajda.

W środę 16 marca, na ulicy Kominka w dzielnicy Maroko-Nowiny wprowadzono tymczasową zmianę organizacji ruchu. Odcinek od skrzyżowania z ulicą Marokanów do zjazdu na parking kościelny stał się jednokierunkowy. Jednocześnie miejsca parkingowe zostały ograniczone czasem parkowania do 45 minut. To pomysł radnego Radosława Knesza, do którego przychylili się włodarze miasta. To jednak tylko początek sprawy, gdyż miasto przygotowuje spore zmiany w tej części Rybnika. Jeden z wariantów zakłada wprowadzenie na kilkusetmetrowym odcinku drogi ruchu jednokierunkowego. To wzbudziło kategoryczny sprzeciw mieszkańców dzielnicy. W środę wieczorem, jeden z mieszkańców wezwał na miejsce patrol policji. Jak podkreśla, tymczasowe oznakowanie zostało ustawione nieprawidłowo, zaś wielu kierowców i tak nie reaguje na wprowadzone zmiany. Policja odsyła jednak w tej sprawie do magistratu. Swoje obawy mają także inni.

- Tyle lat jeździmy tą drogą jako dwukierunkową i nic złego się nikomu nie działo. Ja rozumiem, że potrzebne są zmiany, ale czy ktoś tu upadł na głowę? - zastanawia się jeden z mieszkańców.

- Niech pan radny zachowa takie durne pomysły dla siebie. Miasto to nie jest miejsce, gdzie można wprowadzać od tak zmiany kosztem mieszkańców i to za poważne pieniądze - dodaje drugi.

Ograniczenie postoju do 45 minut? Proszę mi odpowiedzieć, w jaki sposób człowiek ma zdążyć na całą mszę do naszego kościoła? Mam wyjść wcześniej, żeby nie przekroczyć czasu, bo ktoś wpadł na taki głupi pomysł? -  słyszymy od starszego mężczyzny.

Wątpliwości te podzielają przedsiębiorcy, którzy przy ulicy Kominka mają swoje sklepy. Już teraz liczą straty i obawiają się co stałoby się, gdyby ruch jednokierunkowy został wprowadzony na stałe. Padają mocne słowa. "Najpierw Covid, teraz radny Knesz".

Mieszkańcy i przedsiębiorcy protestują

- Dlaczego radny Knesz nas okłamuje w sprawie konsultacji dotyczących organizacji ulicy Kominka? Kto jest odpowiedzialny za wydawanie 500 000 zł na projekty związane z ulicą Kominka? Jako użytkownicy tej drogi i części miasta nie widzimy potrzeby zmiany tej organizacji - czytamy w piście protestacyjnym, pod którym zbierane są podpisy mieszkańców.

"Dajcie nam żyć" - czytamy w piśmie skierowanym do prezydenta Rybnika Piotra Kuczery. Pod pismem podpisało się wielu mieszkańców, parafian i przedsiębiorców.

- W najbliższym czasie zostaną przedstawione listy z podpisami mieszkańców dzielnicy, społeczności lokalnej oraz wiernych kościoła św. Jadwigi, korzystających na co dzień z ul. Kominka, którzy nie zgadzają się na wprowadzenie zmian w ruchu oraz zmniejszeniu liczby miejsc parkingowych. A będzie to liczba, która powinna zwrócić pana uwagę na niezadowolenie mieszkańców - czytamy dalej.

Rada dzielnicy jest przeciwko

Wątpliwości mieszkańców podziela Jadwiga Lenort, przewodnicząca zarządu dzielnicy. 

- Po dyskusji z radnymi dzielnicy i zebraniu wielu uwag mieszkańców, wyraziłam kategoryczny sprzeciw w związku ze zmianą organizacji ruchu. Oczywiście w obrębie tej ulicy należy dokonać kilku zmian, związanych chociażby z bezpieczeństwem pieszych i kierowców. Do nich należy przede wszystkim wyprofilowanie i powiększenie miejsc postojowych - mówi.

W mocniejszych słowach wypowiada się z kolei radny Michał Chmieliński. Podkreśla, że na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy ulicy Kominka przeznaczono aż pół miliona złotych.

- Nie mogę przytaczać ostrych określeń, jakie wysłuchałem pod adresem autorów wprowadzenia blokady jednego pasa ruchu, na siłę forsujących swoje pomysły jednokierunkowego ruchu autoryzowane przez włodarzy miasta. Wydawanie ogromnej kwoty na projekt istniejącej, dwukierunkowej drogi z chodnikami po obydwu stronach niedawno wyremontowanymi jest aktem niebywałej rozrzutności, lekkomyślności, niegospodarności prezydenta. Sam pan prezydent przyznał, że jest gotowy projekt w „szafach” i czeka na realizację od kwietnia 2020 roku, nie przewidujący ruchu dwukierunkowego, nierealizowany z powodu braku pieniędzy. Wnioskowałem o wykreślenie wydatku na projekt z planu budżetu 2022 roku. Prezydent wniosek zignorował i siłą podporządkowanych radnych wydatek ten został przyjęty do realizacji w bieżącym roku - podkreśla.

Jak dodaje, wprowadzenie ruchu jednokierunkowego to "wyraz niekompetencji w zarządzaniu miastem, ignorancji fachowców inżynierii ruchu drogowego z wydziału dróg, [...] wprowadzając ogromy zamęt wśród kierowców i stwarzając zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym".

Konsultacje? Ale z kim?

We wtorek w porannej rozmowie z Radiem 90, prezydent Piotr Kuczera mówił o prowadzonych konsultacjach społecznych w tej sprawie. Problem jednak w tym, że z mieszkańcami nikt się nie konsultuje.

- Czy pan prezydent wie w ogóle co to są konsultacje społeczne? - pyta rybniczanin Jerzy Milanowski.

Radny broni swojego stanowiska

W odpowiedzi na protest mieszkańców, radny Knesz podkreśla, że tymczasowa zmiana organizacji ruchu ma na celu zebranie danych pomiarowych i uwag, w celu przygotowania się do pierwszego etapu konsultacji społecznych.

- W tej chwili ma miejsce protest przeciwko prezentacji jednego z kilku wariantów. Jest to dla mnie zrozumiałe zachowanie i spodziewałem się tego, ale stoję na stanowisku, że jeśli proponowany wariant jest zgodny z przepisami ruchu drogowego, jest zgodny ze strategicznymi dokumentami dotyczącej mobilności w naszym mieście i został poparty nawet przez niewielką część mieszkańców, to jestem w obowiązku go zaprezentować, wraz w wynikami tygodniowego badania natężenia ruchu w opcji jednokierunkowej. [...] Nie ma wybranej żadnej koncepcji zagospodarowania ulicy Kominka. Obecnie są zbierane dane pomiarowe, których celem jest zaprezentowanie mieszkańcom kliku wariantów przebudowy tej drogi - mówi.

Koszmar mieszkańców zakończył się w środę 23 marca.

Będą konsultacje społeczne

W czwartek 31 marca odbędą się konsultacje społeczne, podczas których mają zostać zaprezentowane trzy warianty koncepcji zagospodarowania ulicy Kominka.

- Dwa warianty będą miały układ dwukierunkowy, a jeden jednokierunkowy. [...] Każdy z nich ma swoje wady i zalety, każdy bardziej kładzie nacisk na inny aspekt przestrzeni publicznej jaką jest miejska ulica. Jedne mają mniej drugie więcej miejsc postojowych, jedna kładą nacisk na zieleń i estetyką inne na bezpieczeństwo czy komfort parkowania. 

Na spotkaniu zostanie również omówiona zastosowana pierwszy raz w naszym mieście metoda urbanistyki eksperymentalnej, łączącą badania, projektowanie oraz partycypację. Wyniki części badawczej również zostaną omówione. Na koniec spotkania poproszę uczestników o wyrażenie swojej opinii nt. każdego w wariantów poprzez głosowanie. Wyniki głosowanie zostaną przesłane do Wydziału Dróg i na ręce Prezydenta Miasta i uzupełnią już zebrane już materiały - informuje radny Knesz.

TERMIN I MIEJSCE SPOTKANIA

  • 31.03.2022 r. godzi. 16:30 – 17:30
  • dla osób, które nie mogą uczestniczyć o tej godzinie, przewidziana jest druga prezentacja w godzinach 17:45 – 18:45
  • Miejsce: Zespół Szkół nr 3, Orzepowicka 15a, sala główna na parterze.

 

Fot. Facebook.com

Komentarze

Dodaj komentarz