Dominik Gajda
Dominik Gajda

Do tej pory pałac nie przechodził tak generalnego remontu jak w ostatnim czasie. Prezydent Mieczysław Kieca podkreśla, że bieżąca renowacja obiektu ma za zadanie przywrócić mu wygląd z 1745 r. W budynku będziemy mogli podziwiać stałe wystawy, które będą przygotowywane przez pracowników muzeum. Będą one przedstawiać dawne dzieje miasta i okolicznych miejscowości. Jak przekazuje dyrektor Sławomir Kulpa, zostaną tam przedstawione dzieje Wodzisławia od wieków średnich po późniejsze czasy pruskie, okres międzywojnia, II wojny światowej czy czasów PRL-u. Już podczas prac modernizacyjnych odrestaurowano drzwi pancerne z 1904 roku, a także herb miasta z 1941 r.

Władze miasta zapowiedziały, że na pierwszym piętrze pałacu znajdzie się sala koncertowa. Na dwóch dobudowanych w trakcie remontu kondygnacjach znajdzie się sala audiowizualna oraz Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Na poddaszu budynku będą usytuowane biura pracowników muzeum.

Hanna Blokesz-Bacza, która została menedżerką pałacu, zapowiedziała, że godziny otwarcia obiektu zostaną dostosowane do potrzeb mieszkańców, zarówno w soboty jak i w niedziele. Otwarcie pałacu dla zwiedzających odbędzie się już w lipcu tego roku. Korzystanie z wyposażenia pałacu będzie darmowe.

Komentarze

Dodaj komentarz