unsplash.com
unsplash.com

Ochrona przez promieniowaniem

Filtry przeciwsłoneczne to związki, które wnikając w wierzchnią warstwę naskórka, absorbują promieniowanie UV, które w zbyt wysokiej dawce ma negatywny wpływ na człowieka. W szczególności promieniowanie UVA ma udokumentowany wpływ na starzenie się tkanek skóry. To powoduje tworzenie się wolnych rodników, przez co zmniejsza się produkcja kolagenu, który odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Zwiększona produkcja wolnych rodników w skórze, może przyczyniać się również do rozwoju zmian nowotworowych, w tym w szczególności do czerniaka. Gdy zbyt długo przebywamy na słońcu bez użycia filtra, na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia, prowadzące do nadmiernego przesuszenia, wskutek przegrzania skóry. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych pozwala więc uniknąć chorób skóry i cieszyć się kąpielami słonecznymi.

Stosując filtry przeciwsłoneczne, nie musimy się jednocześnie martwić o produkcję niezbędnej dla zdrowia witaminy D, gdyż wchłania się ona bez względu na poziom stosowanej ochrony przeciwsłonecznej.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Istnieje kilka rodzajów filtrów przeciwsłonecznych. Jednym z nich są filtry mineralne, które wykazują niewielki potencjał do podrażnień i alergii, dzięki czemu polecane są dla dzieci i niemowląt. Są jednocześnie dobrze tolerowane przez osoby ze skórą wrażliwą. To dwutlenek tytanu, który zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVB oraz tlenek cynku, zapewniający pełen zakres ochrony, w tym także wobec promieniowania UVA. Najskuteczniejszymi kremami przeciwsłonecznymi z filtrami mineralnymi są te, które w swoim składzie zawierają zarówno dwutlenek tytanu, jak i tlenek cynku. Filtry te mogą jednak pozostawiać na skórze białe ślady, gdyż są gęste, dość tłuste i trudno się rozprowadzają. Na szczęście w aptekach internetowych są już dostępne preparaty, które są coraz przyjemniejsze w stosowaniu.

Filtry chemiczne również wykazują pełen zakres ochrony i znaczną stabilność. Przy wyborze tych filtrów warto jednak spoglądać na ich skład, gdyż niektóre z nich mogą posiadać znaczną ilość silikonów czy syntetyczne substancje zapachowe. Filtry te wnikają w głąb skóry i tam pochłaniają energię światła słonecznego. Kosmetyki tego rodzaju powinny być więc stosowane u starszych dzieci i osób powyżej tej kategorii wiekowej.

Coraz częściej w sprzedaży pojawiają się również filtry mieszane, będące połączeniem filtrów mineralnych i chemicznych. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest uzyskanie wysokiego stopnia ochrony, bez podrażnień i przez długi okres czasu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego filtra?

Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku z filtrem, powinniśmy w szczególności zastanowić się, do jakiego typu karnacji będzie on stosowany. Gdy nasza skóra łatwo ulega poparzeniom, wówczas powinniśmy zastosować jeden z mocniejszych kremów do opalania. By ochrona przeciwsłoneczna pozostawała skuteczna na długo, kosmetyki tego rodzaju powinniśmy stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na opakowaniach. 

Istotny jest również tzw. współczynnik SPF, który określa, o ile czasu dłużej możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu kosmetyki, do momentu wystąpienia rumienia skóry, w porównaniu do czasu spędzonego na słońcu bez ochrony skóry. Im wskaźnik SPF będzie wyższym, tym ochrona przez UVB również będzie większa. Niską ochronę zapewniają kosmetyki z SPF od 6 do 10, średnią w zakresie od 15 do 25, zaś wysoką od 30 do 50.

Gdzie warto kupować kosmetyki z filtrem?

Gdy zbliża się okres wakacyjny, kremy z filtrem znajdziemy właściwie w każdym miejscu, zarówno w marketach, na straganach czy przy wejściach na plaże. Niestety, w wielu takich przypadkach są one źle przechowywane, co może wpływać na ich skuteczność działania. Zakupu odpowiedniego filtra nie powinniśmy zostawiać także na sam koniec. Dlatego warto zamówić tego typu preparaty jeszcze przed wyjazdem na wakacje, korzystając z szerokiego wyboru kosmetyków z filtrem w aptece internetowej.

Komentarze

Dodaj komentarz