Materiał partnera
Materiał partnera

Zlewozmywak nablatowy czy podblatowy – który wybrać?

Zlew nablatowy – jak sama nazwa wskazuje montujemy na kuchennym blacie. To rozwiązanie, które częściej znamy z łazienek, gdyż nablatowe umywalki zyskują na popularności. Nie jest powiedziane jednak, że nie możemy zastosować go w kuchni. Z kolei  zlew podblatowy to taki, który osadzamy w odpowiednio wyciętym otworze w blacie. Komora zmywania znajduje się więc poniżej poziomu blatu. Zlewy nablatowe pięknie prezentować będą się w kuchniach urządzonych w stylu klasycznym, retro czy rustykalnym. Zlewozmywaki podblatowe mają bardziej minimalistyczny charakter, dlatego częściej wybierane są do kuchni w stylu nowoczesnym, loftowym czy skandynawskim.

post image
Materiał partnera

Zlew podblatowy i wpuszczany w blat – jak odróżnić?

Zlewy montowane w blacie mogą być na dwa sposoby. W typowym zlewozmywaku do zabudowy jego rant wystaje ponad blat. Zlewy wpuszczane z blatem tworzą jedną powierzchnię, są więc zlicowane. Takie zlewozmywaki nazywane są również podwieszanymi, a w kuchennych aranżacjach prezentują się naprawdę efektownie.

Zlewozmywak granitowy jednokomorowy - KGS N 6586 1B1D DEEP BLACK
Zlewozmywak granitowy jednokomorowy - KGS N 6586 1B1D DEEP BLACK

Zlewy nablatowe – czy są praktyczne?

Użytkowanie zlewozmywaków nablatowych nie będzie różnić się w zasadzie od korzystania ze zlewów podblatowych. Niemniej jednak zlewy nablatowe mogą być nieco bardziej wymagające, jeżeli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Codziennej pielęgnacji będzie wymagać już nie tylko wewnętrzna, lecz także zewnętrzna strona zlewozmywaka, a do tego problematyczne w czyszczeniu może okazać się miejsce styku zlewu z blatem. Kuchnia to pomieszczenie, w którym dużo się dzieje, więc o zabrudzenie zlewozmywaka nietrudno, ale jeżeli marzy nam się model nablatowy, może warto wybrać go, chociażby do pralni.

Zlewozmywak granitowy - KGS N 5078 1B1D GRAPHITE
Zlewozmywak granitowy - KGS N 5078 1B1D GRAPHITE

Zlew nablatowy z baterią

Bateria to niezbędny element wyposażenia zlewu. Aby mieć pewność, że oba sprzęty będą do siebie pasować, można zdecydować się na zakup zestawu: zlew+bateria. Komplet od jednego producenta będzie dopasowany pod względem wyglądu i funkcjonalności, co zapewni nam wygodę i ułatwi stworzenie spójnej aranżacji w kuchni. Jeżeli dodatkowo zakupimy zlew z otworem, nie będziemy zmuszeni samodzielnie wybijać otworu pod baterię.

Zlewozmywak granitowy - ZESTAW KGS D 6078 1B1D DEEP BLACK + GOLD METALLIC
Zlewozmywak granitowy - ZESTAW KGS D 6078 1B1D DEEP BLACK + GOLD METALLIC

Zlewozmywak nablatowy na jakiej wysokości?

Jak zamontować zlew nablatowy? Tu dużo zależeć będzie od wysokości blatu i naszego wzrostu. Umywalki nablatowe w łazienkach montowane są tak, by ich górna krawędź znajdowała się na wysokości 85-90 cm nad podłogą. Blat zatem musi być zamontowany odpowiednio niżej. W kuchni, gdzie blat z reguły montuje się wyżej niż w łazience, trzeba odpowiednio wypośrodkować obie wysokości, by móc komfortowo korzystać zarówno z blatu i zlewozmywaka.

Materiał partnera
Materiał partnera

Nablatowy zlew kuchenny – jak wybrać?

Zlewozmywaki nablatowe występują w podobnych kształtach i kolorach, co zlewy podblatowe, chociaż trudno o zlew nablatowy z ociekaczem. To raczej modele jedno lub dwukomorowe wykonane z ceramiki, lub granitu. Mały, jednokomorowy zlewozmywak może mieć ok. 60 cm szerokości, większy, dwukomorowy będzie mieć ok. 90 cm.

1

Komentarze

  • Jolka 06 lipca 2022 10:04Mam ten granitowy jednokomorowy. Może nie taki sam ale bardzo bardzo podobny. Nie pamiętam gdzie mąż kupował ale mogę polecić z całego serca

Dodaj komentarz