KT
KT

Parter Pałacu Dietrichsteinów będzie kondygnacją muzealną, w której znajdą się wystawy stałe. Obiekt zyskał salę reprezentacyjną i koncertową, gdzie realizowane będą spotkania oraz konferencje, a także koncerty na 100-150 osób. Pojawią się tam również sale wystawiennicze z wystawami czasowymi poświęconymi historii Wodzisławia Śląskiego. Na kolejnym piętrze znajdą się pomieszczenia administracyjne, Centrum Nauki i Techniki „SOWA” oraz sala multimedialna. Ostatnie piętro będzie służyło pracownikom wodzisławskiego muzeum  jako sale warsztatowe m.in. dla prac archeologicznych. Dzięki zastosowaniu bezprogowych drzwi, windy i odpowiednio przystosowanych toalet budynek został również dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

W najbliższych kilku miesiącach Pałac Dietrichsteinów będzie wyposażany, przygotowane zostaną również wystawy stałe i czasowe oraz wydarzenia, które będą odbywały się w tym obiekcie.

W modernizację budynku miasto zainwestowało ponad 18,5 mln zł, z czego dotacja unijna pozyskana w 2018 r. to 12 mln zł wraz ze środkami krajowymi. Przed ponownym otwarciem udało się zwiększyć kwotę dofinansowania o niemal 4 mln zł. Pełna kwota wynosi obecnie 15 116 565, 83 zł, w tym 13 525 348, 38 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i 1 591 217, 46 zł z budżetu państwa.

Realizacja przedsięwzięcia wymagała uzyskania przez miasto zgody konserwatora zabytków oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Stosowne pozwolenia wydał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Galeria

Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz