Zestawy ratownictwa medycznego (PSP R1 typu plecak, z deskami ortopedycznymi) za dokładną kwotę 62 370 zł zostały zakupione dzięki realizacji podjętej w lutym br. uchwały Rady Miasta Rybnika dotyczącej udzielenia pomocy rzeczowej miastu partnerskiemu Iwano–Frankiwska. Przekazane koce pochodzą ze zbiórek organizowanych w rybnickich jednostkach OSP. Rybnickie Służby Komunalne uzupełniły transport o zgromadzone środki medyczne. Kierowcy dowiozą transport z pomocą humanitarną do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec, skąd zostanie odebrany przez przedstawicieli Iwano-Frankiwska.
- Od początku agresji rosyjskiej w Ukrainie, staramy się zarówno pomagać ukraińskim uchodźcom wojennym, którzy trafiają do naszego miasta, jak i przesyłać niezbędną pomoc bezpośrednio do Ukrainy – a dokładniej, do naszych miast partnerskich: Iwano-Frankiwska i Baru. Obecna sytuacja to prawdziwy sprawdzian przyjaźni pomiędzy naszymi miastami. Do tej pory partnerska współpraca międzynarodowa opierała się głównie na wymianie kulturalnej, czy współpracy gospodarczej. Teraz, w obliczu niewiarygodnego dramatu, jaki rozgrywa się za naszą wschodnią granicą, chcemy udowodnić mieszkańcom naszych ukraińskich miast partnerskich, jak skutecznie potrafimy przekuć w czyn powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznajmy w biedzie.
- przekazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Od końca lutego br. z Rybnika do Iwano-Frankiwska i Baru trafia pomoc w postaci leków, wyposażenia osobistego i sprzętu technicznego jednostek Obrony Cywilnej. Część wysłanego sprzętu pochodzi ze zbiórek mieszkańców, a część została zakupiona, dzięki przekazaniu na ten cel kwoty 100 tys. zł z budżetu miasta Rybnika.
Bar – niewielkie miasteczko na Podolu, w obwodzie winnickim oraz zachodnioukraiński Iwano-Frankiwsk nie są na szczęście objęte działaniami wojennymi, dlatego to stamtąd rybnicka pomoc może być wysyłana dalej, w tym również bezpośrednio na front, jako wsparcie ukraińskich żołnierzy oraz ochotników.
Komentarze