Dominik Gajda
Dominik Gajda

Na rondzie przy skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej oraz Hetmańskiej już o godz. 1 rozpoczęło się skręcanie całej konstrukcji. W wydarzeniu uczestniczyli również mieszkańcy, którzy obserwowali cały proces składania wieży.

Mieszkańcy od wielu lat starali się, aby wieża Eiffla stanęła również w tej dzielnicy Rybnika, zwanej właśnie Niedobczyce-Paryż. Dzięki dofinansowaniu z Budżetu Obywatelskiego to marzenie udało się spełnić. Pomysł narodził się już w 2019 roku, gdy 400 mieszkańców podpisało się pod pomysłem postawienia wieży Eiffla w dzielnicy Rybnika. Za inicjatywą w imieniu mieszkańców wnioskował radny Zbigniew Lubszczyk, Henryk Ryszka i Ola Ściubidło. Ostatecznie projekt o wartości 90 tys. zł zdobył 1645 ważnych głosów. Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 149 tys. zł brutto, z czego 90 tys. to kwota w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Cały budżet wieży Eiffla na początku miał wynosić 90 tys. zł. Miasto dołożyło do tego budżetu, łączny koszt brutto to blisko 149 tys. zł. Z tym że cześć elementów całego zagospodarowania ronda będzie sponsorowana przez lokalnych sponsorów, firmy. Na razie nie chciałabym mówić kto i co, bo te rozliczenia jeszcze trwają i będziemy mogli je podać z końcem września.

- przekazała Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku.

Ma ponad 3 tysiące elementów, waży 8 ton. Podbudowa pod wieżę, cały ten fundament waży 127 ton. Sama konstrukcja wieży bez fundamentu ma blisko 15 metrów wysokości. Wokół wieży powstanie zagospodarowanie, które przygotowuje zieleń miejska, także będzie pięknie, kwitnąco i pachnąco. To wszystko już we wrześniu. Dodatkowym elementem będzie podświetlenie wieży.

- dodaje Agnieszka Skupień, cytowana przez Radio 90.

Wieża Eiffla, która od 1889 roku stoi w Paryżu ma dokładnie 324 m. Rybnicka wieża jest "nieco" mniejsza, ale równie spektakularna.

Komentarze

  • mmh 22 sierpnia 2022 14:20Ładnie to wygląda na żywo, pytanie tylko, czy to faktycznie potrzebne?!?!
  • On 18 sierpnia 2022 19:56wyrzucone pieniądze w błoto , a poza tym pytam czy prawidłowo zabezpieczono fundament pod ten badziew bo doszło tam do tragicznego wypadku , ale lepiej pić szampana przy otwarciu tak niebezpiecznej i nikomu niepotrzebnej inwestycji . Gratulacje
  • Umbrtatacici 17 sierpnia 2022 12:42Przydałby się monitoring tego ronda

Dodaj komentarz