Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Oszczędzać możemy nawet podczas codziennych czynności w domu. Przede wszystkim starajmy się robić zakupy z listą, mogą być nawet nieco większe (wtedy możemy też skorzystać z różnych promocji), jednak planujmy, co musimy kupić. Wtedy dokonujemy przemyślanych zakupów, nie ulegamy chwili i nie kupujemy rzeczy zbędnych, które często się psują lub okazują się niepotrzebne. Pamiętajmy, aby nie marnować jedzenia i go nie wyrzucać. Jeśli widzimy, że coś może się zniszczyć, zaplanujmy w jaki sposób możemy to wykorzystać. Z ziemniaków, które zostały z obiadu, możemy zrobić kluski lub kopytka. Hodowla ziół w ogrodzie lub na balkonie również ograniczy wydatki, a także pozytywnie wpłynie na zdrowie. Ograniczajmy jedzenie poza domem, róbmy posiłki w domu.

Jak łatwo zaoszczędzić prąd lub gaz?

Nie wkładajmy do lodówki ciepłych dań, nie otwierajmy zbyt długo otwartych drzwi, ponieważ wtedy urządzenie zużywa nawet trzy razy więcej prądu. Rozmrażajmy ją regularnie, ponieważ nawet cienka warstwa lodu podnosi zużycie prądu o 50 proc. Dzięki gotowaniu pod przykrywką możemy zaoszczędzić energię, ponieważ możemy gotować krócej, a po wyłączeniu energii, danie wciąż zachowuje daną temperaturę. Wyłączajmy też wcześniej piekarnik. Jeśli coś powinno się piec 40 minut, możemy wyłączyć piekarnik po 30 minutach, ponieważ temperatura utrzyma się przez kolejne 10 min. Używajmy żarówek energooszczędnych, najlepiej ledowych (zużycie energii spada wtedy o połowę). Pamiętajmy również o gaszeniu światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia. Aby zaoszczędzić energię, warto wyłączyć z prądu urządzenia z których nikt nie korzysta. Ładowarka do telefonu, która pozostaje w gniazdku, pobiera rocznie prąd za 20 złotych.

Jak zaoszczędzić wodę?

Planujmy także kiedy włączamy pralkę - dbajmy o to, by bęben był wystarczająco zapełniony, wtedy oszczędzamy wodę i prąd. Zamiast długich kąpieli, skorzystajmy z prysznica, co znacząco obniży rachunki za wodę. Korzystaj ze zmywarki, która pozwala oszczędzać czas i wodę. Jeśli gotujesz wodę w czajniku, to jedynie taką ilość, jakiej potrzebujesz. Sprawdzajmy także szczelność domowej instalacji. Zepsuta spłuczka może generować nawet 50 litrów wody dziennie, natomiast z kapiącego kranu tracimy blisko 12 tys. litrów wody rocznie. Podczas mycia zębów zakręcajmy wodę. Możemy także wykorzystać wodę ponownie, np do podlewania kwiatów lub do umycia podłogi jeśli jest czysta. Dzięki stosowaniu naturalnych produktów do czyszczenia, woda może zostać ponownie wykorzystana. Zwróć uwagę na ocet, sodę oczyszczoną czy kwasek cytrynowy.

Komentarze

Dodaj komentarz