Piotr Piersiak Stanowickie podium: Włodzimierz Stroiński, Mirosław Płoszaj i Henryk Paździor. Z lewej Wojciech Bartosik, z prawej Stanisław Niemiec

Kiedyś turniej o puchar posła Marka Krząkały był wspólny dla okręgów Rybnik i Śląsk Południe. Jednego roku bowiem miał rangę grand prix rybnickiego, drugiego grand prix Śląska Południe, a odbywał się w rybnickim okrąglaku. Potem zaczęto rozgrywać go co roku jako grand prix rybnickie, ponadto organizatorzy przenieśli rywalizację do restauracji Rogowa w Stanowicach. Tak też było i w minioną niedzielę. W szranki stanęło 59 zawodników głównie oczywiście macierzystych, ale przyjechało także kilka osób z okręgów wodzisławskiego i tyskiego, byli też niezrzeszeni. Dodajmy, że parlamentarzysta ufundował i puchary, i kilka nagród rzeczowych, dzięki czemu do zdobycia były nie tylko pieniężne nagrody regulaminowe.

Kto na szpicy

Konkurencji nie miał Mirosław Płoszaj (RKS Rybnik Furkida, 163 GP, 3104 pkt., 28 wygranych, dwie wpadki), drugie miejsce wywalczył Włodzimierz Stroiński (Strażak Głożyny, okręg Śląsk Południe, 157 GP, 3088 pkt., bilans 33:6), a na trzeciej pozycji uplasował się Henryk Paździor (Asy Wisus Żory, 152 GP, 3083 pkt., bilans 24:3). W sumie uhonorowano dziewięciu najlepszych wedle listy, informujemy zatem, że czwarte miejsce zajął Andrzej Lurka (RKS Rybnik Furkida, 149 GP, 3015 pkt., 25:1), piąty był Marian Tetla (Asy Wisus Żory, 144 GP, 2854 pkt., 32:5), a szósty Alfons Buchalik (Asy Wisus Żory, 140 GP, 2773 pkt., 25:0).Siódme miejsce wywalczył Krzysztof Górecki (Asy Wisus Żory, 137 GP, 2748 pkt., 24:4), ósme Jan Młoczek (RKS Rybnik Furkida, 135 GP, 2719 pkt., 27:3), a dziewiąte Wojciech Bartosik (Silesia Rybnik, 130 GP, 2585 pkt., 25:3).

Zwycięzca odebrał puchar, nagrodę regulaminową i rzeczową, do szóstego miejsca były nagrody regulaminowe i rzeczowe, a do dziewiątego miejsca nagrody regulaminowe. Puchar dla juniora otrzymał 12-letni Franek Żołneczko z Dąbek Mościska (70 GP, 1982 pkt., 20: 4), który uplasował się na 33. miejscu. O organizację zadbała Silesia Rybnik, kierownictwo sprawowali Wojciech Bartosk i Roman Śmieja, a biuro prowadził Dominik Wachel. Było czterech sędziów grających: Przemysław Czuga, Stanisław Niemiec, Henryk Paździor i Mariusz Pawlas. Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli tego grona, potrzebna była interwencja arbitra, która dotyczyła tego, jak należy się zachować, kiedy karty rozdał nie ten, na kogo wypadła kolej, a błędne rozdanie zostało zakończone. Okazało się, że trzeba cofnąć kolejkę (czyli cztery rozdania), co wzbudziło nieco kontrowersji, bo niektórzy stracili na tym po dwa wygrane szpile.

Co w generalnej

Było to szóste grand prix okręgu rybnickiego w tym sezonie. Klasyfikacja generalna obejmuje 127 osób. W rankingu po sześciu turniejach prowadzi Tomasz Szymała (Asy Wisus Żory, 734 GP, 13372 pkt.), drugie miejsce zajmuje Bogdan Gawron (Asy Wisus Żory, 628 GP, 141444 pkt.), a trzeci jest Mirosław Płoszaj (RKS Rybnik Furkida, 613 GP, 14137 pkt.).