Materiały prasowe
Materiały prasowe

Honorowa Złota Lampka Górnicza

Jak zapowiada Michał Wojaczek, dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej - Przed nami spektakle z najwyższej półki, koncerty z gwiazdami, spotkania autorskie i warsztaty. Nie wiemy jeszcze, kto zdobędzie nagrodę literacką „Juliusza”, ale wiemy, że Honorowa Złota Lampka Górnicza trafi do świętującej 75-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej Rybnik - zapowiada Michał Wojaczek.

Tegoroczni laureaci Honorowej Złotej Lampki Górniczej zostaną uhonorowani 9 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej podczas specjalnego koncertu. Z orkiestrą wystąpią wokaliści, z którymi MOD współpracuje na co dzień. Wystąpią także goście specjalni: Kayah i Piotr Cugowski oraz pochodzący z Rybnika Sabina Jeszka i Rafał Kozik.

Górnośląska Nagroda Literacka "Juliusz"

W 2016 r. ustanowiona została Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz, która od 2019 r. jest przyznawana autorce/autorowi najlepszej w Polsce biografii napisanej w języku polskim. Do tegorocznej edycji zgłoszono 51 pozycji, spośród których kapitału pod koniec czerwca tego roku wybrała najlepszą piątkę:

  • "Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia" – Anna Arno,

  • "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" – Artur Domosławski,

  • "Różewicz. Rekonstrukcja" – Magdalena Grochowska,

  • "Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim" – Danuta Gwizdalanka,

  • "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy" – Grzegorz Piątek.

Spotkanie z pisarzami nominowanymi odbędzie się 14 października w Edukatorium Juliusz, o godz.17.30. Zwycięzcę poznamy 15 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej, przed spektaklem Teatru Korez "Mianujom mie Hanka", w którym znakomita Grażyna Bułka zaprezentuje wyjątkowy tekst Alojzego Lyski.

Spektakle

W piątek 7 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej planowana jest premiera spektaklu dla dzieci pt. „Alicja w Krainie Czarów” w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły, w koprodukcji z TZR.

Po sukcesie „Opowieści wigilijnej” sięgamy kolejny raz po klasykę literatury i popkultury, aby pokazać ją w zupełnie nowym, niespotykanym wymiarze. Zabieramy Was w podróż do niezwykłej Krainy Czarów na spotkanie z jej osobliwymi bohaterami. Spektakl łączy w sobie elementy teatru dramatycznego, lalkowego oraz teatru tańca. Jest dostosowany do wszystkich grup wiekowych, począwszy od 7 do 107 roku życia. Może więc być uzupełnieniem omawianej lektury szkolnej, jak również przyjemnym spotkaniem dorosłego widza z Królową Sztuk

– zapraszają do udziału w spektaklu jego twórcy.

W sobotę 8 października w rybnickim teatrze będzie można zobaczyć spektakl „Nikaj”, autorstwa Zbigniewa Rokity w wykonaniu Teatru Zagłębia i reżyserii Roberta Talarczyka.

Po raz pierwszy w historii zespoły aktorskie Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego łączą siły we wspólnym spektaklu – na scenie tego pierwszego, w reżyserii dyrektora tego drugiego. Czy może wyjść z tego coś innego niż GZM – Górnośląsko-Zagłębiowski Miszmasz? Przekonajmy się raz na zawsze.

– czytamy w opisie wydarzenia.

 

Spotkania w Halo!Rybnik oraz w bibliotece

W ramach realizowanego tam projektu „Czarna seria” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaplanowano m.in. spotkania z autorami powieści kryminalnych Jędrzejem Pasierskim i Robertem Małeckim.

Będzie też okazja do uzyskania amnestii w trakcie gry „Morderstwo w bibliotece” i uczestnictwa w warsztatach kreatywnego pisania „Opowiem Wam o zbrodni”. Dla dzieci przygotowano warsztaty literacko-detektywistyczne.

W bibliotece odbędzie się też spotkanie poświęcone historii żużla w Rybniku – 17 października o godz. 18.00. Autorzy książki „Czarny sport – czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku. 1932-2022”, której mecenasem jest Miasto Rybnik, opowiedzą nie tylko o sporcie, ale też o przywiązaniu, tradycji, emocjach, których kibice żużlowi są świadkami już od 90 lat.

W niedzielę 9 października w halo! Rybnik odbędzie się inauguracyjne spotkanie Śląskiego Objazdowego Klubu Książki. Jest to inicjatywa Elżbiety Janoty i Pauliny Rzymanek, tłumaczek, literaturoznawczyń i autorek podkastu o książkach „Już tłumaczę”. Pojawiają się w niej książki z wielu różnych gatunków – od powieści, przez reportaże, biografie i wspomnienia, po poezję.

W Punkcie Informacji Miejskiej halo! Rybnik 10 października odbędzie się także spotkanie autorskie z Mariuszem Brzeziną, autorem książek o tematyce przygodowej.

16 października spotkanie autorskie z Aleksandrem Szojerem oraz warsztaty kulinarne połączone z opowieściami autora książki „Moja babcia gotowała dla Gierka – kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL-u”, a 20 października  rozpocznie się V Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. Janiny Podlodowskiej.

Co warto zobaczyć w teatrze

W Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się koncert piosenki autorskiej i poetyckiej „Z niejednej półki” w wykonaniu Teatru Na Pół, wystawa fotografii Henryka Tkocza „Do mojej ciszy”, projekt Ewy Lipskiej i Leszka Hefi Wiśniowskiego „Awaria Świata”, spotkanie z Antonim Piechniczkiem, wybitnym polskim trenerem piłkarskim oraz autorami książki „Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia”: Beatą Żurek i Pawłem Czado. W teatrze będzie też świętować 50-lecie swojej działalności artystycznej Grażyna Łobaszewska, znana z takich hitów jak „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy” czy „Ludzie z duszą”. Na scenie przy tej okazji pojawią się też goście specjalni: O.S.T.R., Stanisław Sojka i Adam Nowak (Raz Dwa Trzy).

Galeria

Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz