fot. LOOK UP - Drone photography, Mieszkańcy sami wskazują, gdzie szukać oszczędności energii
fot. LOOK UP - Drone photography, Mieszkańcy sami wskazują, gdzie szukać oszczędności energii

To już truizm, ale wysoka inflacja oraz sankcje nałożone na Federację Rosyjską związane z agresją tego państwa na Ukrainę powodują, że sytuacja energetyczna naszego kraju zmieniła się drastycznie na gorsze.

Energia robi się coraz droższa i trzeba szukać oszczędności w tym względzie.W tym celu na stronie internetowej urzędu miasta pojawiła się ankieta dotycząca oszczędności w tym zakresie. Odzew mieszkańców był bardzo duży, bo na wypełnienie kwestionariusza zdecydowało się prawie 1500 osób. Mieszkańców zapytano mi.in. o wyłączenie oświetlenia w miejskich parkach w godzinach od północy do 5 nad ranem, skrócenie czasu pracy obiektów sportowych, wyłączenia strefy Spa w miejskiej pływalni, rezygnacji z oświetlenia zewnętrznego miejskich instytucji, zabytków i innych miejskich iluminacji.

W ankiecie zawarto jedno pytanie otwarte, dzięki czemu sami mieszkańcy mogli wskazać, na jakie działania powinno się zdecydować miasto, żeby zaoszczędzić na energii. Wskazali oni np. zakaz trenowania na orlikach po zmroku, wyłączenie wszystkich parkometrów w mieście w godzinach bezpłatnego parkowania czy ograniczenie świątecznych iluminacji. Wyniki badania umieszczono na stronie internetowej miasta.

Rzeczniczka wodzisławskiego magistratu Anna Szweda - Piguła, zauważa, że ze swojej strony miasto już podjęło szereg działań, by zracjonalizować w tych ciężkich czasach swoją politykę energetyczną.

- Miasto zadbało m.in. o budowę instalacji fotowoltaicznych, w tym Urząd Miasta, MOSiR, WCK, placówki oświatowe. Systematycznie modernizujemy oświetlenie uliczne, W tym roku podjęliśmy decyzję o nieuruchamianiu miejskiego lodowiska. Wreszcie wstrzymujemy się z zakupem nowego oświetlenia świątecznego. Ograniczamy również oświetlenie nocne budynków miejskich. -

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz