Grupa American Heart of Poland
Grupa American Heart of Poland

18 tys. zachorowań rocznie, 12,5 tys. zgonów – rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Badanie w kierunku raka jelita grubego, wykonać można teraz za darmo i bez skierowania w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland.

– Program badań przesiewowych raka jelita grubego ma na celu wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych oraz łagodnych zmian prekursorowych i tym samym przyczyniać się do obniżenia liczby zgonów z powodu tej choroby. rak jelita grubego może się rozwijać bez widocznych objawów nawet przez wiele lat. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne - Jednym z nich jest kolonoskopia. Bezobjawowy rak wykrywany jest u jednej osoby na 125 badanych. Jeżeli dojdzie do przemiany złośliwej (w raka), rokowanie jest dużo lepsze, gdy choroba zostaje wykryta na wczesnym etapie – mówi dr n. med. Jan Kabat, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej.

Badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego, znane jako kolonoskopia, jest wykonywane w celu wczesnego wykrywania chorób jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Trwa ono od 15 do 40 minut i jest realizowane jako część programu przesiewowego dla raka jelita grubego. Osoby spełniające odpowiednie kryteria mogą wziąć udział w programie.

Zachorowaniu na raka jelita grubego sprzyjają także czynniki środowiskowe.

– Należy stosować odpowiednią dietę, która nie zawiera zbyt dużo tłuszczu i jest bogata w błonnik. Utrzymywać prawidłową masę ciała – BMI (masa ciała/wzrost), które powinno się mieścić w przedziale 18,5–24,9. Zmiana codziennych nawyków żywieniowych, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożywania czerwonego mięsa i picia alkoholu, wprowadzenie do diety warzyw, owoców i ryb – to wszystko chroni przed rakiem jelita grubego. Pamiętać należy też o aktywności fizycznej – spacery, nordic walking czy jazda na rowerze sprawiają, że jelita lepiej pracują – dodaje doktor.

– Do programu mogą zgłaszać się osoby w przedziale 50-65 lat, 40-49 lat mające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25-49 lat, które pochodzą z rodzin z zespołem Lyncha. Z programu wyłączone są osoby, u których: występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz badanie kolonoskopowe zostało wykonane w okresie ostatnich 10 lat – wyjaśnia Kabat.

Aby uczestniczyć w programie wczesnego wykrywania raka jelita grubego, należy wypełnić ankietę dostępną w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach lub na stronie internetowej www.ahop.pl. Dodatkowych informacji można uzyskać dzwoniąc do Personelu Pracowni Endoskopowej pod numerami 32/732 50 62 lub 500 390 442 (w godzinach od 7:00 do 14:35, od poniedziałku do piątku).

Ankietę kwalifikującą do programu można pobrać w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach lub na stronie internetowej Kolonoskopia w kierunku raka jelita grubego.

Po wypełnieniu, ankietę można pozostawić w Pracowni Endoskopowej (w godzinach 07:00-14:35, od poniedziałku do piątku), Izbie Przyjęć (czynnej 24/7), przesłać drogą elektroniczną na adres endo_sel@ahop.pl lub wysłać pocztą tradycyjną na adres: Szpital św. Elżbiety, ul. Warszawska 52, 40-008 Katowice. Personel skontaktuje się z wybranymi pacjentami, aby omówić szczegóły badania, które jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Komentarze

Dodaj komentarz