Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika / Archiwum
Wojciech Kiljańczyk Przewodniczący Rady Miasta Rybnika / Archiwum

W samym sercu Rybnika powstaje osiemdziesiąt mieszkań oraz lokale użytkowe. Projekt jest realizowany przez spółkę miejską, która została powołana do realizacji tego celu. Na miejscu starego parkingu miejskiego kilka lat temu powstała jego wersja wielopoziomowa, a w chwili obecnej trwa inwestycja w miejskie lokale mieszkalne. Dzięki temu w centrum Śródmieścia powstanie przestrzeń, która będzie odpowiadała charakterowi miejsca, a także będzie nawiązywać do zabudowy sprzed lat – w budynkach po starej rzeźni powstają lokale dla rybnickiego biznesu. Część przestrzeni została już zarezerwowana przez przedsiębiorcze osoby.

Cały schemat tego projektu jest dosyć jasny i klarowny. Miasto powołało spółkę, którą później dokapitalizowało, a spółka dodatkowo szukała środków zewnętrznych na swoje działania. Koncept ten sprawia również, że tam, gdzie miały powstać mieszkania, właśnie tak się stanie. Gdyby Prezydent Rybnika i Rada Miasta zdecydowali się na sprzedaż działki w tym punkcie, to miasto utraciłoby pełną władzę nad tym, co wybudowałby prywatny inwestor.

Wracające jednak do korzeni opisywanego projektu, który nosi nazwę „Rzeczna”. Zawiera on w sobie także budowę galerii sztuki, czyli rybnickiego centrum działalności artystycznej. Budynek jest już na ukończeniu. Lokalizacja tych inwestycji jest nieprzypadkowa – blisko rynku oraz z pełną infrastrukturą miejską. Jeśli dołożymy do tego powstającą salę gimnastyczną przy I LO, planowaną budowę sali gimnastycznej przy II LO, czy też salę koncertową przy rybnickiej Bazylice, to zobaczymy pełny obraz, schemat działań w kontekście rozwoju rybnickiego Śródmieścia. A należy pamiętać o sporej skali już wykonanych prac w kontekście termomodernizacji budynków miejskich – najlepszym przykładem są niedawno ukończone prace w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Józefa Szafranka.

Warto wspomnieć również o boiskach przy Zespole Szkół Technicznych, czyli efekcie budżetu obywatelskiego. W najbliższych latach jednym z priorytetów powinien być rozwój przestrzeni w okolicach Placu Armii Krajowej. To już projekt nie tylko punktowy, ale również strategiczny dla Rybnika, bo tworzący nowe miejsca pracy, oddziałujący nie tylko na nasze miasto, ale również na inne miejscowości skupione w subregionie zachodnim województwa śląskiego.

Wojciech Kiljańczyk

Komentarze

Dodaj komentarz