post image
Materiał prasowy

Sądy okręgowe w Polsce w początkach czerwca zanotowały prawie 120 tys. spraw związanych z kredytami frankowymi. Warszawa przoduje w tej kategorii z 45 tys. spraw, podczas gdy Gdańsk i Poznań mają odpowiednio ponad 11 tys. i prawie 9 tys. W większości sądów liczba takich spraw wynosi średnio kilkaset.

Chociaż liczba spraw jest już ogromna, eksperci ostrzegają, że może ona wzrosnąć do 150 tys. do końca roku. Dodatkowo wskazują, że system sądowniczy nie jest na tyle wydolny, aby sprostać takiej liczbie spraw. Co więcej, oceniają, że ponad połowa frankowiczów nie podjęła jeszcze działań sądowych, co może przyczynić się do dalszego wzrostu liczby spraw w przyszłości.

Z nadzieją patrzy się na nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, która ma przyspieszyć postępowania sądowe. Niemniej jednak zdaniem ekspertów, korzyści z tej zmiany będą zauważalne dopiero za rok lub dwa, podczas gdy system potrzebuje poprawy już teraz. Istnieją obawy, że jeżeli liczba spraw przekroczy prognozowane 150 tys., sądy staną przed poważnymi problemami.

Komentarze

Dodaj komentarz