Materiał partnera
Materiał partnera

Zwrot podatku z Niemiec – co warto wiedzieć?

Jeśli pracowałeś lub prowadziłeś działalność gospodarczą w Niemczech, musisz złożyć tam deklarację podatkową. Formularz ESt1A to podstawowy dokument do rozliczenia podatku dochodowego w Niemiec. Jeśli pracujesz na etat, Twoja firma powinna dostarczyć Ci roczne zaświadczenie o zarobkach, które będzie niezbędne do wypełnienia formularza.

Polska i Niemcy mają dwustronną umowę podatkową, która ma na celu unikanie podwójnego opodatkowania. Dzięki temu unikniesz płacenia podatków w obu krajach. Upewnij się, że skorzystałeś z przysługujących Ci ulg – w Niemczech jest ich sporo. Sprawdź także daty składania deklaracji podatkowych w tym kraju. Dla osób prywatnych jest to zazwyczaj 31 lipca roku następującego po roku podatkowym.

Zwrot podatku z Niemiec – co warto wiedzieć?

Jeśli Twój pracodawca odprowadził zbyt wysoki podatek w Niemczech, możesz ubiegać się o zwrot nadpłaty. Zwrot podatku przysługuje osobom, które:

  • Pracowały w Niemczech i były tam opodatkowane.
  • Płaciły wyższe podatki, niż przewidują to niemieckie przepisy (na przykład z powodu krótkiego okresu pracy w ciągu roku).
  • Poniosły koszty związane z pracą (np. zakup specjalistycznego sprzętu, koszty dojazdu), które nie zostały uwzględnione w rozliczeniu. Prawdo do tych odliczeń trzeba poświadczyć, na przykład umową najmu, czy rachunkami za dojazdy do pracy. Prawdo do większości ulg mają osoby, które przepracowały na terenie Niemiec minimum pół roku.

Aby ubiegać się o zwrot podatku, należy złożyć w urzędzie odpowiednie dokumenty. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy biura rozliczeń zagranicznych. Rozliczenie podatkowe z Niemiec ma w swojej ofercie między innymi biuro All-Tax, które pomoże Ci uzyskać przysługujące ulgi i odliczenia – jak wspomnieliśmy, w Niemczech jest ich bardzo dużo.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Zanim przystąpisz do rozliczenia podatku, upewnij się, że masz przy sobie następujące dokumenty:

  • Informacja o zarobkach (Lohnsteuerbescheinigung) – jest to oficjalny dokument od Twojego pracodawcy opisujący Twoje dochody.
  • Zaświadczenie UE/EOG – prezentujące informacje o Twoich dochodach w Polsce.
  • Fotokopia dokumentu potwierdzającego tożsamość – może to być zarówno dowód osobisty, jak i paszport.

Podczas wizyty w urzędzie skarbowym zostaniesz poproszony o wypełnienie odpowiednich formularzy dotyczących podatku. Jeżeli planujesz skorzystać z dodatkowych ulg lub masz prawo do pewnych świadczeń, powinieneś załączyć również odpowiednie dokumenty, takie jak faktury za przejazdy komunikacją do miejsca pracy czy umowy wynajmu nieruchomości.

Oczekiwanie na zwrot nadpłaconego podatku może potrwać od kilku tygodni do pół roku. Pamiętaj również, że masz możliwość składania wniosków dotyczących podatku aż 4 lata wstecz.

Komentarze

Dodaj komentarz