Materiał partnera / Adobe Stock
Materiał partnera / Adobe Stock

Codzienne oczyszczanie i regularne peelingi

W pielęgnacji skóry problematycznej kluczowe jest regularne oczyszczanie. Rano z pozostałości kosmetyków regeneracyjnych, a wieczorem z kurzu, brudu, łoju i makijażu. Nie wystarczy jednak umyć twarzy, szyi i dekoltu mydłem i przepłukać wodą. Źle dobrany kosmetyk do oczyszczania może przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Może nasilić stany zapalne, wysuszyć skórę, która będzie się broniła, produkując coraz więcej sebum, a nawet podrażnić ją. Dlatego do codziennego oczyszczania wybieraj delikatne pianki lub żele na bazie ekstraktów roślinnych, węgla aktywnego czy miceli.

Pamiętaj również o regularnym złuszczania martwego naskórka. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko zatykania porów i powstawania nowych zaskórników. Peeling wykonuj przynajmniej raz w tygodniu, sięgając po kosmetyk drobnoziarnisty lub enzymatyczny na bazie kwasów AHA, które świetnie radzą sobie z rozpuszczaniem martwego naskórka.

Tonizowanie i wyciszanie

Tonik to produkt do stosowania po oczyszczeniu twarzy i przed nałożeniem kremu nawilżającego. Jego zadaniem jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH po oczyszczaniu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pocieranie twarzy podczas mycia osłabia naturalną barierę ochronną skóry. A taka osłabiona cera jest idealną pożywką dla bakterii, wirusów i grzybów. Jeśli więc masz cerę ze skłonnością do powstawania niedoskonałości, koniecznie pamiętaj, by po każdym myciu zastosować tonik do twarzy.

Wybieraj kosmetyk bez alkoholu. Może to być tonik na bazie kwasu salicylowego albo owocowego, który wyciszy skórę, złagodzi podrażnienia i pomoże je wyeliminować. Szukaj toników zawierających składniki kojące, takie jak aloes, nagietek, rumianek czy ekstrakt z zielonej herbaty.

Odżywianie i nawilżanie 

Odżywanie cery problematycznej odgrywa istotną rolę w poprawie jej stanu. Wiele osób rezygnuje ze stosowania kremów nawilżających, ponieważ są zdania, że cera tłusta nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Tymczasem kiedy skóra ma zaburzoną gospodarkę wodno-lipidową, zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, które ma być naturalną ochroną przed wysuszeniem. Jeśli zrezygnowałaś z kosmetyków nawilżających, zamiast skórę wyciszyć, jeszcze bardziej pogłębiasz jej problem.

Dlatego codziennie nawilżaj i odżywiaj cerę ze skłonnością do niedoskonałości. Sięgaj po kremy nawilżające i mocno odżywcze sera. Jakie serum przeciw niedoskonałościom wybrać? Najlepiej takie, które przyniesie widoczne rezultaty już po kilku dniach stosowania. Możesz sięgnąć na przykład po serum z węglem aktywnym i kwasami AHA + BHA. Te składniki pomogą oczyścić skórę, wygładzić ją i zwęzić pory, dzięki czemu stanie się ona bardziej jednolita, znikną zaczerwienienia i zaskórniki.

Nocna regeneracja

Pamiętaj również o głębokiej regeneracji podczas snu. To wtedy skóra się odnawia i to wtedy najlepiej jest dostarczyć jej niezbędnych składników odżywczych. Na noc wybieraj więc silnie odżywcze, regenerujące kosmetyki o działaniu liftingującym, redukującym przebarwienia i wygładzającym. Niech to będą produkty bogate w antyoksydanty, np. witaminy A, C czy E oraz odbudowujący strukturę skóry niacyniamid.

Komentarze

Dodaj komentarz