Materiał partnera
Materiał partnera

Ogólne zasady wyceny firmy

Wycena firmy to proces, który przeprowadza się w celu oszacowania jej wartości, co pozwala wyrazić ją w jednostkach pieniężnych. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że przepisy prawa nie regulują konkretnie tego, w jaki sposób ma zostać przeprowadzona wycena przedsiębiorstwa oraz tego, kto może ją wykonać. Ze względu na wiarygodność badania należy zlecić je jednak podmiotowi posiadającemu odpowiednie kwalifikacje. Przykładem może być wycena przedsiębiorstwa z kancelarią Sipex, która jest przeprowadzana przez doświadczonych specjalistów.

W jaki sposób należy przeprowadzić wycenę przedsiębiorstwa? Otóż, istotne jest w tym przypadku zarówno dobranie odpowiednich metod wyceny, jak i stosowanie się do prawnych rekomendacji, które zostały wydane przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM) i są znane jako Powszechne Krajowe Zasady Wyceny. Nota ta została uchwalona przez Radę Krajową PFSRM i włączona jako Nota interpretacyjna nr 5 „Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstwa”(NI 5) do zbioru Powszechnych Krajowych Zasad Wyceny.

Co wpływa na wartość przedsiębiorstwa?

Wycena spółki zawsze przeprowadzana jest z punktu widzenia właściciela przedsiębiorstwa czyli sprzedającego. W praktyce jest ona warta tyle, ile kupujący jest w stanie za nią zapłacić.

Co wpływa na wartość przedsiębiorstwa?
Co wpływa na wartość przedsiębiorstwa?

Głównymi czynnikami, od których uzależniona jest wartość firmy są zatem:

  • posiadane aktywa, które w trakcie wyceny należy skorygować o zobowiązania obniżające ich wartość;
  • zdolność firmy do generowania zysków.

Jakie są metody wyceny firmy?

Wycena firmy wymaga użycia odpowiednich metod, wśród które klasyfikuje się jako porównawcze, dochodowe, majątkowe, a także mieszane. Metody porównawcze umożliwiają dokonanie kalkulacji wartości firmy na podstawie porównania jej z innym przedsiębiorstwem działającym w tej samej branży i posiadającym zbliżoną wielkość. Metody dochodowe to przede wszystkim metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych, która pozwala określić zdolność firmy do generowania zysków.

Jakie są metody wyceny firmy
Jakie są metody wyceny firmy

W podejściu dochodowym wykorzystywana jest natomiast metoda skorygowanych aktywów netto, metoda wartości likwidacyjnej lub metoda wartości odtworzeniowej. Pozwalają one ustalić wartość aktywów pomniejszonych o posiadane zobowiązania. Metody mieszane jak sama nazwa wskazuje stanowią połączenie kilku podejść, co pozwala uwiarygodnić wycenę.

Funkcje wyceny przedsiębiorstwa

Zgodnie z tym, co mówią standardy wyceny przedsiębiorstwa może spełniać pięć podstawowych funkcji. Jest to:

  • funkcja doradcza, która pozwala uzyskać informacje niezbędne w związku z zamierzonymi transakcjami kapitałowymi oraz dla potrzeb zarządzania przedsiębiorstwem;
  • funkcja argumentacyjna, która mówi, że wartość firmy może być argumentem w trakcie negocjacji;
  • funkcja mediacyjna, która sprawdza się wtedy, gdy wyceniane przedsiębiorstwo uczestniczy w różnego rodzaju sporach;
  • funkcja zabezpieczająca, ponieważ wycena może być przeprowadzana w celu zabezpieczenia przed negatywnymi konsekwencjami różnego rodzaju sporów;
  • funkcja informacyjna, ponieważ wycena przedsiębiorstw przedstawia ich sytuację oraz dostarcza danych ułatwiających skuteczne zarządzanie wartością firmy.

Podsumowując należy stwierdzić, że określenie wartości przedsiębiorstwa ułatwia podejmowanie różnego rodzaju decyzji, m.in. w przypadku transakcji kapitałowych. W wycenie przedsiębiorstwa należy zatem wziąć pod uwagę różnego rodzaju uwarunkowania, które wpływają na jej rzetelność i wiarygodność. Istotne jest także to, by zastosować odpowiednie metody wyceny przedsiębiorstwa.

Komentarze

Dodaj komentarz