Dominik Gajda
Dominik Gajda

12 października na skwerze tuż obok bazyliki św. Antoniego stanął postument z płaskorzeźbą przedstawiającą jedną z osób zasłużonych dla miasta. Magistrat uhonorował tym wyróżnieniem architekta największego rybnickiego kościoła, czyli Ludwiga Schneidera. Jest to kolejna forma upamiętnienia ludzi, którzy wywarli na mieście trwałe piętno w pozytywny sposób. - Śmiało można powiedzieć, że Ludwig Schneider jest jednym z twórców wizerunku Rybnika, jaki dziś znamy. To wszak spod jego ręki wyszedł projekt budowli, zwanej przez niektórych „katedrą Ziemi Rybnickiej” - świątyni, będącej najbardziej znanym i charakterystycznym symbolem miasta, którego obiektu znaczenie dla Rybnika znacznie wykracza poza jego sakralne funkcje – stwierdził wyraźnie Prezydent Piotr Kuczera, który przemawiał w trakcie uroczystości odsłonięcia płaskorzeźby. Prezydent dodał, że jest to kolejna osoba doceniona w tej formule. Przed Ludwikiem Schneiderem doczekali się swojej płaskorzeźby jeszcze Juliusz Roger oraz Juliusz Haase, ksiądz Franciszek Blachnicki i poetka Janina Podlodowska.

O niemieckim architekcie w samych superlatywach wypowiadał się miejski konserwator zabytków Henryk Mercik - Ludwig Schneider był architektem ery przełomu wieków, czasów, w których Górny Śląsk z krainy miejskiej stawał się krainą przemysłową. - W opinii konserwatora: – Projektowane przez niego kościoły doskonale odpowiadały nowym potrzebom. Były one świetnie zlokalizowane pod względem urbanistycznym, dominowały nad otoczeniem, tworząc wyjątkową przestrzeń. Jeśli chodzi o skalę, to najbardziej imponujące dzieło Schneidera znajduje się właśnie w Rybniku. Zaprojektowana przez niego okazała świątynia dominuje dziś nad miastem, stając się architektonicznym symbolem całej Ziemi Rybnickiej. Samo umiejscowienie rybnickiego kościoła na wzniesieniu, tworzy - zgodnie z założeniami autora – swoisty drogowskaz do miejsca kultu, będąc równocześnie ważnym i niezmiernie dekoracyjnym elementem miasta widocznym ze wszystkich stron Rybnika i okolic.

Ludwig Ignatz Anton Schneider urodził się w 1855 r. w Namysłowie. Zmarł 29 grudnia 1943 w Złotym Stoku. Jest znany przede wszystkim jako architekt, budowniczy kościołów, których pozostawił po sobie ponad 40. Jego świątynie można podziwiać w Polsce, w czeskich Morawach oraz w Danii. Był jednym z przedstawicieli historycyzmu. Projektował budowle sakralne zarówno w stylu neogotyckim, jak i neoromańskim i neorenesansowym. Jako architekt nie tylko planował wzniesienie konstrukcji, ale także wkomponowanie jej w już istniejącą przestrzeń. Znał doskonale układ urbanistyczny miast i miasteczek Dolnego i Górnego Śląska. Orientował się także w liczbie mieszkańców i potrzebach danej miejscowości, tak że w jego kościołach zawsze było dość miejsca dla wiernych. Był bardzo dobrym znawcą europejskiego średniowiecza, stąd doskonale orientował się w detalach, jakie powinny cechować jego projekty, jeśli chodzi o nawiązania do epoki. Nigdy nie dał się wpędzić w pułapkę jednostajności i powtarzalności. Szukał ciągle nowych wyzwań. W swoim bogatym dossier ma więc Schneider kościoły w formie halowej, pseudobazylikowej, jak i bazylikowej. Jednym z jego dokonań było wybudowanie rybnickiej bazyliki.

Komentarze

Dodaj komentarz