KMP Rybnik
KMP Rybnik

W Rybniku, gdzie codzienność splata się z historią, mł. asp. Artur Ledwoń, funkcjonariusz Komendy Miejskiej Policji, od lat łączy pracę zawodową z głęboką pasją badawczą. Jego najnowsze osiągnięcie to zajęcie drugiego miejsca w XVII Konkursie na prace popularnonaukowe i badawcze związane z historią pożarnictwa.

Pan Artur, pełniąc służbę w Wydziale Kryminalnym KMP w Rybniku, poświęca wolny czas na działalność na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) Wielopole. Jego zamiłowanie do pożarnictwa i lokalnej historii zaowocowało opublikowaniem książki „Historia Ochotniczej Straży Pożarnej Wielopole”. Praca nad nią trwała ponad trzy lata, podczas których Ledwoń zbierał materiały, analizował i opracowywał je, współpracując z Muzeum imienia Emila Drobnego w Rybniku.

XVII Konkurs na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa oraz XXIX Konkurs na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP” Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przyciągnął szerokie zainteresowanie. W konkursie przyjęto łącznie 19 prac, w tym 4 prace naukowe, 6 prac popularnonaukowych (w tym 2 dyplomowe) oraz 9 prac w kategorii pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania.

Publikacja szybko zyskała uznanie, co potwierdza jej dostępność w licznych bibliotekach w Polsce. Książka, wzbogacająca wiedzę o historii pożarnictwa na terenie Rybnika i Górnego Śląska, stanowi również ważny wkład w kulturę i dziedzictwo dzielnicy Wielopole. Zawiera wiele dotąd nieopublikowanych informacji, co czyni ją nie tylko cennym źródłem historycznym, ale również powodem do dumy dla Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Sukces mł. asp. Ledwonia w konkursie to nie tylko osobista satysfakcja, ale również ważny przyczynek do promowania lokalnej historii i wiedzy o pożarnictwie. Jego praca stanowi znakomity przykład połączenia zawodowych obowiązków z realizacją osobistych pasji, inspirując innych do podobnych działań.

Komentarze

Dodaj komentarz