Starostwo powiatowe Wodzisław Śląski
Starostwo powiatowe Wodzisław Śląski

Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego to prawdziwa perełka na mapie edukacji zawodowej powiatu wodzisławskiego. Chłopcy i dziewczęta przygotowują się tu do wykonywania swoich przyszłych profesji, a jest ich tu do wyboru co niemiara. Uczniowie i uczennice mogą zostać po technikum: elektrykami, robotykami, automatykami, górnikami, spawaczami, technikami chłodnictwa i klimatyzacji, mechatronikami, mechanikami lub analitykami. W szkole branżowej mogą natomiast nauczyć się np. fachu operatora obrabiarek CNC. Do PCKZiU należy także sztolnia ćwiczebna, dlatego że u zarania swoich dziejów była to szkoła górnicza i że do tej pory uczą się w niej kandydaci na przyszłych pracowników kopalni. Sztolnia ćwiczebna jest doskonale znana mieszkańcom powiatu wodzisławskiego, dlatego że w dzień św. Barbary otwiera ona swoje podwoje dla zwiedzających, którzy odwiedzają ją dosłownie tysiącami. W tym podziemnym enturażu doszło w ubiegłym tygodniu do niecodziennego wydarzenia.

Moda na górnictwo

Otóż kojarzone z przemysłem ciężkim miejsce odwiedziły dziewczyny z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach. Dodajmy, że uczennice z tej szkoły kształcą się w wybitnie damskim zawodzie, jakim jest technik stylista. Odwiedziny były zaprojektowane w bardzo konkretnym celu, czyli w organizacji pokazu mody. Adeptki jakże pożądanej przez kobiety wiedzy o ubraniach najpierw same zaprojektowały stroje, później je uszyły, a na samym końcu zaprezentowały podczas pokazu mody. - To nie jest tylko szycie strojów, to także projektowanie, a później stylizowanie. Dziewczyny mogą pracować w najróżniejszych miejscach – np. w teatrach czy przy pokazach mody. Mogą pracować jako stylistki, projektantki mody, konstruktorzy odzieży, dziennikarze modowi czy fotografowie mody i kostiumografowie – mówiła Mirela Szymczak, dyrektor ZSLiT w Rydułtowach. Pokaz był inspirowany mundurami oraz tradycjami górniczymi. W pierwszej części inspirowanego mundurami górniczymi pokazu wzięło udział 9 modelek, którym w przygotowaniach do przedsięwzięcia pomagały nauczycielki ZSLiT: Beata Grabowska, Anna Bober i Zofia Pomiotło. Pomysł skomplementowała zastępczyni starosty Kornelia Newy, która zauważyła: W życiu każdego człowieka ważne są korzenie. A korzenie to tradycja. Dzisiejsze wydarzenie to dowód łączenia tradycji ze współczesnością. Nie może tradycja nam się tylko kojarzyć z muzyką ludową czy ze strojami ludowymi. Ta tradycja musi przenikać do tego, czym my aktualnie we współczesnym świecie żyjemy. Ten pokaz to jest coś absolutnie nowatorskiego.

Projekt "Forces"

Druga część wydarzenia skoncentrowana była wokół pokazu kolekcji ubrań Moniki Malgrab, projektantki mody, a zarazem absolwentki szkoły przy Skalnej w Rydułtowach. Najnowsze dzieło projektantki zaprezentowało 11 modelek na tym specyficznym wybiegu.- To kolekcja inspirowana kobiecą odwagą. Kolekcją, za pośrednictwem chciałabym oddać hołd wszystkim górnikom, szczególnie tym, którzy w kopalniach stracili życie – stwierdziła Monika Malgrab, której korzenie rodzinne również tkwią w górniczym stanie. - Kolekcja „Forces” jest kolekcją inspirowaną kobietami – kobietami, które chcą pokazać coś więcej. Jest to też w pewnym sensie zwieńczenie mojej wieloletniej pracy projektanckiej. Bardzo się cieszę, że w takim anturażu mogę ją przedstawić ze względu na to, że pochodzę z górniczej rodziny – powiedziała projektantka. Warto podkreślić rolę uczniów PCKZIU w tym przedsięwzięciu. Żaden pokaz mody bowiem nie istnieje bowiem bez charakterystycznej gry świateł i dźwięku. Stąd też tak ważna rola fachowców od nagłośnienia i oświetlenia. 

Komentarze

Dodaj komentarz