fot. Taxus Arbor
fot. Taxus Arbor

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach z sukcesem zakończyła projekt renowacji gniazd bociana białego w województwie śląskim, z których wiele znajduje się w Rybniku. Dzięki temu, na wiosnę, te majestatyczne ptaki będą mogły powrócić do odnowionych i bezpiecznych siedlisk.

Renowacja gniazd w Rybniku i okolicach obejmowała szereg działań, takich jak wzmocnienie konstrukcji słupów i platform pod gniazda, a także „odchudzanie” nadbudowanych wieńców, aby zapobiec ich obciążeniu i potencjalnemu zagrożeniu dla stabilności. Dodatkowo, w przypadku gniazd na drzewach, przeprowadzono przycinanie młodych pędów, aby ułatwić bocianom dostęp.

- Bocian biały zakłada swoje gniazda w pobliżu siedzib ludzkich. Niektóre z nich mogą osiągnąć wysokość 2 m i ciężar nawet 1,5 tony, a jego waga zwiększa się wraz z opadami śniegu czy deszczu. W takim przypadku gniazdo może stanowić realne zagrożenie dla stabilności słupa, konstrukcji starego komina, czy też obumarłego drzewa. Konieczne jest zatem przeprowadzanie zabiegów ochronnych w obrębie gniazd, aby je „odchudzić”, zdejmując część nadbudowanego wieńca. Przewrócenie się słupa czy komina lub zapadnięcie się starego dachu jest jednoznaczne ze zniszczeniem siedliska, dlatego niezbędne jest podjęcie działań polegających na wzmocnieniu konstrukcji, na których bociany zbudowały swoje gniazdo – mówi Przemysław Skrzypiec, Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Regionalny Konserwator Przyrody.  

Kierując się wynikami inwentaryzacji gniazd w regionie, wybrano 10 lokalizacji: Starcza, Kuźnica Kiedrzyńska, Cykarzew Północny, Kuźnica Wąsowska, Lelów (w pow. Częstochowskim), Iwanowice Małe (pow. Kłobucki), Siewierz (pow. Będziński), Zendek (pow. tarnogórski), Cieszyn oraz oczywiście Rybnik, gdzie konieczna była natychmiastowa interwencja. Te działania są nie tylko ważne dla ochrony bocianów, ale także wzmacniają świadomość ekologiczną i współpracę między instytucjami a społecznością lokalną.

Projekt, który będzie kontynuowany w 2024 roku, został sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W sumie zabezpieczono 91 gniazd.

Komentarze

Dodaj komentarz