Dariusz Tukalski

Koszykarki z Rybnika, po porażce z ekipą Enea AZS II Poznań, pojechały na mecz do Gorzowa Wlkp., gdzie rywalizowały z rezerwami AZS-u AJP. Trener Adam Rener przestrzegał przed tym spotkaniem, żeby nie sugerować się miejscem w tabeli gorzowianek, ponieważ zespół na mecz z RMKS-em zostanie wzmocniony koszykarkami z ekstraligi. Pomimo to, RMKS pojechał do Wielkopolski z nadzieję na kolejne, ligowe zwycięstwo.
Pierwsza kwarta udowodniła, że na parkiecie spotkały się dwa zespoły o podobnych potencjale. Koszykarki obu ekip grały na wysokim procencie skuteczności, nie odpuszczały też w obronie, co zapowiadało walkę do ostatniej syreny. Po I połowie, dzięki celnej trójce Rogalskiej w samej końcówce, to RMKS prowadził 43:40.
Po zmianie stron nadal trwała wyrównana walka, ale przed decydującymi 10-cioma minutami z przodu była ekipa gospodyń, która prowadziła 64:60. W ostatniej kwarcie rybniczanki starały się odrobić czteropunktową stratę i to się udało. Po 40 minutach gry był remis 76:76. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była więc dogrywka. Tę lepiej rozegrały podopieczne Renera i to rybniczanki ostatecznie cieszyły się ze zwycięstwa 88:84.
W 2023 roku koszykarki z Rybnika rozegrają jeszcze dwa mecz. W sobotę, 23 grudnia zmierzą się na swoim parkiecie z Isands Wichoś Jelenia Góra, a tydzień później, 30 grudnia – ponownie w boguszowickiej hali, będą rywalizować z AZS-em Politechniką Koroną Kraków.

Adam Rener, trener RMKS-u

To był mecz walki, bardzo wyrównany. Tak jak przewidywałem, zespół z Gorzowa został wzmocniony czterema zawodniczkami z drużyny ekstraligi. Byliśmy jednak na to gotowi. Pomimo to mieliśmy problemy pod samym koszem. Dwie zawodniczki podkoszowe gospodyń zdobyły 45 pkt. My byliśmy jednak mocno zdeterminowani, stosowaliśmy zmienną obronę i to przyniosło dobry efekt. Jestem bardzo zadowolony z realizacji założeń taktycznych. Dużo z tego co chcieliśmy, udało się zrobić, Do tego doszła niezła skuteczność i możemy się cieszyć z wygranej. Oczywiście nadal jest wiele rzeczy do poprawy. Natomiast rozegraliśmy świetne zawody i wszyscy się cieszymy. Liga jest bardzo spłaszczona i to piąte nasze zwycięstwo jest bezcenne. Każdy mecz sporo waży. Teraz przed nami rywalizacja z Jelenią Górą, wydawałoby się, że spotkanie z ostatnią drużyną w tabeli będzie łatwe, ale to nie do końca jest prawda. Ten zespół ma wysokich centrów, a dla nas w tym sezonie to jest problem. Musimy znaleźć na to sposób. Mamy kolejne wyzwanie przed sobą. Będziemy skoncentrowani i powalczymy o kolejne zwycięstwo.

Enea AZS AJP II Gorzów Wlkp. – RMKS Xbest Rybnik 84:88 (25:24, 15:19, 24:17, 12:16, 8:12)