Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska
Archiwum / Krzysztof Gadowski Poseł na Sejm RP, Platforma Obywatelska

„Kiedy ludzie są dla siebie nawzajem dobrzy i pomagają sobie, wtedy można osiągnąć wielkie rzeczy.” Słowa te, które przypisuje się chińskiemu filozofowi Konfucjuszowi, mogą na pierwszy rzut oka wydawać się banalne.  Jednak uniwersalna prawda zawarta w tym przekazie towarzyszy nam na co dzień.

Ozdoby świąteczne w witrynach sklepowych, kolorowe choinki, kolędy w radiu i wieczna gonitwa za milionem spraw do załatwienia. Tak w skrócie można opisać grudniowe przygotowania do świąt bożonarodzeniowych.  To również czas, kiedy wielu z nas stara się „nadrobić” listę dobry uczynków.  Zasada ta jednak nie dotyczy mieszkańców naszego regionu.

Uprzedzając Państwa oburzenie, nie chodzi o to, że mieszkańcy Rybnika, Żor, Wodzisławia, czy Jastrzębia-Zdroju nie robią dobrych uczynków. Wręcz przeciwnie, nie potrzebują do tego przedświątecznego okresu, gdyż przez cały rok są wrażliwi na otaczającą ich rzeczywistość. Najlepszym tego przykładem była reakcja mieszkańców naszego regionu na krzywdę tych, którzy nie potrafią się sami obronić – dzieci zmagającymi się z poważnymi chorobami. Myślę, że nie ma wśród Państwa osoby, która nie słyszała o małym Mikołaju, czy Nikoli z Wodzisławia. Na początku kwoty potrzebne na kosztowne operacje i  leczenie wydawały się wręcz kosmiczne, prawie nieosiągalne. Jednak to nie stanowiło przeszkody dla Państwa kreatywności. Festyny, licytacje, zbiórki, imprezy okolicznościowe, puszki w sklepach i przede wszystkim ogromne chęci dołączenia do nierównej walki z chorobą. W połączeniu z  determinacją rodzin Mikołaja  i Nikoli udało się osiągnąć upragniony cel. Cieszę się, że również miałem swój udział w tym masowym akcie dobroci i dojrzałej postawie społeczeństwa obywatelskiego. 

Kiedy ponad 20 lat temu zainicjowałem akcję charytatywną Święta dla Wszystkich, nie spodziewałem się, że na stałe zapisze się w grudniowym kalendarzu miasta. Akcja ta polega na zbiórce produktów żywnościowych na paczki dla mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji. Mimo upływu tylu lat, co roku jestem zaskoczony tym, jak bardzo potrafią Państwo otworzyć swoje serca na potrzeby drugiego człowieka, jak drobnym gestem sprawiacie, że świat staje się lepszym miejscem.  Wszystkie te przykłady to tylko ułamek z Państwa aktywności, które potwierdzają przywołany na początku cytat.  My po prostu lubimy pomagać, mając świadomość, że nasze z pozoru małe działania, wiele znaczą dla tych, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

Korzystając z okazji, życzę Państwu, by Nowy Rok zaś niech będzie czasem pomyślności i wielu sukcesów.

Krzysztof Gadowski

10

Komentarze

  • Diano 16 stycznia 2024 13:1314-sta emerytura powinna być dla wszystkich, ci,co mają najmniejsze emerytury najmniej pracowali, czy nikt tego nie zauważa???!!!,a zabiera się tym,którzy uczciwie pracowali 40 i 50 lat nie zarabiali krocie,ponadto sypie się ogromne emerytury mundurowym którzy po 15 latach są zasłużonymi emerytami a potem idą do pracy i mają nawet po 3 emerytury naraz ,o tym też nikt nie wie nie mówiąc już o innych uprzywilejowanych grupach,których jest więcej aniżeli zwykłych nie uprzywilejowanych ludzi
  • Kuba 15 stycznia 2024 10:28Dlaczego juz nie chodze na wybory --poniewaz w Polsce nie ma i nie bylo DEMOKRACI ." Gęby za LUD krzyczące i sam lud znudzą"....Demokracja to jest tam gdzie każdy moze każdemu do PITa zajrzeć np. Dania.... Demokracja to jest tam gdzie rodziny "władzy" mają prawa ochronne ale są pod kontrolą społeczną a nie państwem kolesi wzajemnie siebie zatrudniających na intratnych posadach ....Demokracja to jest tam gdzie ludzie spracowani żyją godnie i mają Emer Stażowe a państwo nie wspomaga cwaniactwa na hasła rządzących . Jeżeli Wąsik i Kamiński są czyści to dlaczego Pan Prezydent nie zawiadomił prokuraturę że sąd prowadził przestepczy proceder ?! hmm
  • Alek 11 stycznia 2024 08:15Sądzę ,ze każdy Kto wypuszcza w e-Nowinach jakikolwiek tekst pod którym istnieje możliwość kontynuowania dyskusji ,skoro juz wypowiada się na lamach gazety powinien w tej dyskusji uczestniczyć bezpośrednio lub pośrednio co dotyczy takze i Pana Posla. Czy zgadza sie Pan może także w kontekscie potrzeb spolecznych z slowami- (to dobrze ze ceny rosną bo wówczas więcej zVATu )- co Pan na to.
  • Historia powtarza sie wciaz 08 stycznia 2024 11:09Dodatek osłonowy 2024. Komu przysługuje? Do kiedy można złożyć wniosek? Najpierw zrobili inflacje , żaden z Poslow nie proponował wprowadzenie do KK zapisow uznania celowej Inflacji za przestępcze zlodziejstwo a teraz jak bardzo pomagacie. Tak z branży biednych znów sie robi biednych no, i mamy Wielkie Serca nie tylko od święta
  • Janusz Marek 07 stycznia 2024 12:00Srodki finansowe na pomaganie i ich marnotrawstwo w budżecie!-sluszny temat....Jak Pan wie juz nie po raz pierwszy tysiące górników wypuszczono na Urlopy Gornicze do i tak wczesnych emerytur , urlopów płatnych jak praca na dole .Problem w tym ze organizując te urlopy na koszt spoleczenstwa nie zadbano o wpis ze jak na ćwiczenia wojskowe żołnierz rezerwy tak przez dwa, trzy miesiące w roku zatrudni sie Ich Tych górników urlopowych do prac na rzecz miasta chociażby do odśnieżania miasta ktore nie jest obecnie dobrze odśnieżone gdyz nie ma kim a wiadomo ze za tak zaoszczędzone pieniadze można by .....pomagac wielu osobom w miejscowości. Po co wiec wyciągać lupe jak mawiał Rabbi - do spoleczenstwa ?, Ma Pan odwage jako Posel tem temat w Sejmie poruszać ?!.-wątpię ,utracil by Pan elektorat ..niech Pan zważy, że juz kiedys Dyrektor Slaskiej Kasy Chorych został skazany za nie wykorzystanie okazji na dochód dla firmy przez nie umieszczenie reklamy na tzw indywidualnych dyskietkach zdrowia gdyz utracił ewentualny dochód społeczny. . Ma Pan odwagę poruszyc te tematy czy woli Pan być dobrym nienarazajacym sie wujkiem i zbierac okruchy marnowanych pieniedzy budżetowych. PS..aktualny tez jest slyszny postulat aby wszystkie PITy wszystkich obywateli byly jawne kazdemu..abysmy wiedzieli ile Pani Premier Szydło kasowala za funkcje w Radzie Oswiecimia i ile. kasuje Tusk za inne o ile je ma.W Danii jest to możliwe to i u nas powinno tez byc.Ma Pan odwage?!Ja bym miał!
  • DownStret 06 stycznia 2024 18:53Co dalej z 800+, : 5.01.2024 .Bardzo mocne otwarcie procesu finansowania w 2024. MF uplasowało dziś na rynku 10— i 20-letnie obligacje na kwotę 3,75 mld euro. -no i tak sie finansuje 800+,a potem po wyborach Unijnych znow inflacja i potop.Tak sie konczy pseudo rozdawnictwo gdy starzy nie będą mieli na chlebek bo na co Im? Dzisiejszej niby demokracji jest to, że żeby wygrać wybory, trzeba rozdawać różnemu elektoratowi, którego jest coraz więcej ,kosztem ludzi naprawdę ciężko pracujących i ambitnych , których jest coraz mniej . Dlatego dokręca się coraz bardziej śrubkę tym drugim . Niestety to już się nie spina ,więc zadłuża się państwo na potęgę . Te obligacje trzeba bedzie wykupić ... Przy takiej polityce ,za jakiś czas prawie nikt nie będzie pracował ,za to wzrośnie rzesza tych co czekają z wyciągniętą łapą , bo po co się męczyć jak można dostać .A po wyborach Unijnych czeka nas znow zarąbista inflacja no bo czym to spłacić.
  • Jeop po zawodówce 06 stycznia 2024 00:44Wykorzystajmy okazje i pogadajmy o politycznych wplywach na prawo czyli : Moim bezstronnym zdaniem o temacie dwóch Posłow czyli o Wąsiku i Kaminskim . Nie popieram PISu ale prawnicy z "Borzej Laski"celowo przez rz ,--dobrze wiedzą ze zarówno jak to ustawy tak i wygaśnięcie mandatu Posła iest dopiero wówczas ważne gdy będzie opublikowane w Monitorze Polskim z zachowaniem legosvPartios-żart., Do tego czasu obaj Panowie powinni byc jedynie zawieszeni do uprawomocnienia sie decyzji i jej ogloszenie....Ponadto nawet jezeli ulaskawienie Prezydenta nie bylo ważne jak podkreśla "byla" opozycja obecnie rządząca przed wyrokiem to jego-ulaskawienie jako skutek co jest logiczne , z automatu rozpoczyna bieg dopiero po wyroku bo nigdzie nie jest co tez jest logiczne stwierdzone ze sam akt laski musi byc wydany po wyroku, może byc przed ale biegnie od (zasada warunkowosci zalezna od spelnienia zdarzenia) ,gdyz moze byc wydany przed wyrokiem jak juz wspomniałem lecz gdyz jezeli nie bylo wyroku to i sam akt laski nie rozpoczyna biegu gdyz po co, ?..Akt ten wydany wiec "przed" rozpoczyna bieg z chwilą wydania prawomocnego wyroku tak jak sama prawomocność . Nieraz sie zastanawiam ile lat trzeba sie uczyć a i tak nie rozumieć prostych spraw przez co w sądach wylewa sie dziecko z kąpielą. Na odmiane tez nie rozumiem dlaczego też PISowcy ciągle odwracają kota ogonem? ..mówimy przecież o dwóch kolesiach skazanych prawomocnie na prawdziwe więzienie. ułaskawienie sprawia, że nie pójdą siedzieć, ale to nie oznacza, że nie są niewinni chyba ze sad karny zrobil przestepstwo świadomie źle osadzając dowody.
  • Kuba 05 stycznia 2024 12:32Wciąż mi stoją przed oczami słowa Rabbiego wypowiadane w jednej anegdocie. Rabbi polityk na pytanie rolnika ,czy Ty będziesz miał jeszcze jakieś pomysły odpowiada w przypływie szczerości. "Pomysły na pomaganie ,wspieranie to ja zawsze będę miał tylko czy ty robolu będziesz miał jakieś jeszcze pieniądze? " z tych słów nie wynika aby nie wspierać ludzi w potrzebie ale ,jakże to u nas jest, że na wszystko organizuje się zbiorki jak byśmy podatków nie płacili lecz na odmianę równocześnie tyle pieniędzy budżetowych jest marnowane i nikt tego nie chce widzieć. A to jakieś koszty napełnienia basenu wodą do wypuszczenia bo Ktoś przed wyborami chciał się pokazać a to koszty projektu ozdób świątecznych ,czy ilość i ustawienie znaków drogowych .Nawet na mydle potrafi się robić przekręty. Pewna propaństwowa firma zamówiła mydło dla swoich pracowników lecz w dostawie przetargu najtańszy oferent zaproponował dwa razy wyższą cenę niż na rynku w sklepach. Firma twierdzila jednak że ustawa nie pozwala jej zakupić tego tańszego z wolnej reki gdyż przetarg musi się odbyć! Nie wierze w to ale jeżeli to prawda.
  • Mar 04 stycznia 2024 10:31Panie Posle ,czy w nawiązaniu do tego Pańskiego tekstu odważył by sie Pan na wręcz rewolucyjny krok, mam na mysli -stanąć w porze największej ogladalnosci na mównicy w Sejmie i ogłosić ze wyborcy domagają sie powszechnej dostępności do PITow każdy ,każdego.?;"W Norwegii wszyscy wiedzą wszystko o finansach innych. W ciągu kilku minut obywatele tego kraju mogą dowiedzieć się ile zarabia sąsiad, .." -,czy Pan zdaje sobie sprawe ile by wowczas bylo kasy na taką pomoc.jak to sie wiąże..Nie trzeba chyba takiemu politykowi jak Pan takie rzeczy tłumaczyć ...tam jest dopiero demokracja.
  • Janusz 04 stycznia 2024 10:00Jakie to wszystko piękne i wzniosle, w pełni popieram . Lecz mówiąc całkowicie szczerze nieraz zastanawiam sie czy to nie jest tak że Tych biednych ekonomicznych tworzą celowo wywoływaną inflacją właśnie politycy , gdyż ile by taki biedny nie zapracowal a nawet odłożył to później i tak figę sobie za to przez Was kupią. Wszystkim tym Ktorzy się cieszą z 800+ dla wszystkich dzieci tj. biednych i bogatych ,malutkich i dużych oraz myślą, że innych zawiść zżera powiem tylko tyle, że gdybym sam nie mieszkał sam w tym głupim kraju i byl złośliwy to życzył bym Im aby naprawdę już za niedlugo dostawali nawet po 8mln zł+ , na każde dziecko....... a chleb ? ile by wówczas kosztował - odpowiedzcie sobie sami.... Dzis jeszcze starszych spracowanych ludzi ze średnimi emeryturami stać go kupić ale co to będzie za niedlugo. Kolejna grupa wskutek inflacji ktora nie wątpliwie znów porzez to polityczne rozdawnictwo będzie wymagała wsparcia tym gorzej dla systemu ze są to ludzue czesto o dlugim stażu pracy.

Dodaj komentarz