Archiwum
Archiwum

W poniedziałek Prezydent Andrzej Duda ogłosił datę wyborów samorządowych. W praktyce oznacza to początek kampanii wyborczej. Kampanii prowadzonej w sposób mniej lub bardziej oficjalny, przez zastępy kandydatów ubiegających się o mandaty radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Nie wszystkim starczyło cierpliwości. Nie czekając na decyzję głowy państwa, w moim rodzinnym Jastrzębiu-Zdroju, Prezydent Miasta wraz z popierającymi ją radnymi już wydała gazetkę wyborczą. Oficjalnie to podsumowanie ostatniej kadencji, tyle że podsumowanie samych sukcesów. Na wpadki i niedociągnięcia widocznie nie starczyło już miejsca, co kładzie się cieniem na rzetelności i obiektywizmie tego wydawnictwa.

Wydaje mi się, że inicjatywa jastrzębskiej prezydent źle wróży rozpoczynającej się właśnie kampanii wyborczej. Obawiam się, że kolejny raz zamiast rzeczowej dyskusji o potrzebach i oczekiwaniach mieszkańców, czeka nas targowisko obietnic i licytacja na mniej lub bardziej prawdziwe sukcesy.

Szkoda, bo kampania wyborcza to nie tylko walka na ulotki, plakaty czy banery. Moim zdaniem to trafiająca się raz na pięć lat okazja do tego, by porozmawiać o przyszłości naszych miast i gmin. By wyborczy oręż zamienić na merytoryczne argumenty w debacie dla tych, którzy są podmiotem, a nie przedmiotem wyborczych wysiłków, czyli dla mieszkańców.

Pamiętam, że w Jastrzębiu-Zdroju taką unikalną próbę podjęto podczas poprzedniej kampanii wyborczej. W Domu Zdrojowym odbyła się debata z udziałem prawie wszystkich kandydatów na najważniejszy urząd w mieście. Prawie, bo zaproszenie odrzuciła tylko urzędująca prezydent Anna Hetman.

Czy tym razem będzie inaczej? Czy po dwóch kadencjach prezydent miasta dorosła do publicznej debaty z kontrkandydatami? Czy debata zastąpi monolog wyborczych ulotek?

Prawdziwa lokalna demokracja powinna się rozpoczynać i kończyć merytoryczną rozmową.

Dlatego apeluję do wszystkich - porozmawiajmy o mieście!

Michał Urgoł

6

Komentarze

  • Andrzej 10 lutego 2024 20:44Michał Urgol na prezydenta miasta Jastrzębie -Zdrój
  • hehe 30 stycznia 2024 11:57'Łatwo się rządziło kradzionymi Inflacją naszymi oszczędnościami i dzieliło" masz racje "kto to permanentnie powtarzał "to dobrze że ceny rosną bo wówczas więcej z VATu do budżetu" jak nie ten co ni z tego ni z owego 800+ bez pokrycia wyzwolił. A młodzi którym teraz państwo funduje wyżywienie i utrzymanie ,darmowe studia jak wyrosną to wypierdzielą z tego padołu inflacji do normalniejszych krajów i będą się śmiali z głupoli co Ich utrzymywali. Oglądaj w TV Polak za granica.
  • hmm 30 stycznia 2024 10:14Łatwo się rządziło kradzionymi Inflacją naszymi oszczędnościami i dzieliło ,dlatego PISowcy jak sie okazuje nie chcieli "Ojro" , bo zlotowki mogli produkować. Widać więc ,ze inflacja byla zaplanowana aby mogli kupować głosy...Jak to mawiał Kurski ",ciemny lud wszystko kupi" i On byl teraz w Banku Światowym za takkkkką kase ,syn Kamińskiego także! ...jak wielu innych nam nieznanych na intratnych stanowiskach a my tu w polandzie "orali" na zabierane nam plony.....,tylko, że młodzi ktorzy nie musieli nigdy służyć w wojsku , użerać sie z komuną ,utrzymywani teraz przez starych łożących na ich 800+ po zakończeniu nauki w darmowych studiach, wyjadą z tego głupiego kraju i nie będą tu chcieli za nic nie warte zlotowki pracować nazywając nas frajerami.
  • Ewa 28 stycznia 2024 08:38Ubolewam nad bylymi i obecną prezydenturą w naszym miescie ...To miasto nigdy nie mialo szansy na rozwój (nowe miejsca pracy inne niż kopalnie). Brak rozwoju młodych, dlatego my już przez te lata 20 tyś.mniej mieszkanców.Miast tylko eksploatowane ,ze wzgledu na wegiel ...zapomniane prz3z następujace po sobie władze. Tutaj nawet radni ...NIC NIE ROBIĄ DLA DOBRA MIASTA,tylko kręcą swoje lody i wyciskają jak cytrynę.Patrzac,że startuje tu na Prezydenta ...pan Szereda , to aż strach się bać.Kocham to miasto i życzę mu ,madrych mieszkancow,którzy wreszcie zadbają o odpowiedni wybór...bo to NASZE MIASTO...❤️
  • RzadyPiS 23 stycznia 2024 10:10Uważasz ze prąd jest za drogi?,-" zrób" sobie dziecko, państwo Ci odpuści dajac 800+ wiec będziesz miał na prąd , uważasz! ze gaz jest za drogi, "zmajstruj" sobie kolejne- starczy Ci też na gaz ,uwazasz za czynsz jest za drogi , powtórz powyższą "operacje" , starczy Ci i na czynsz .Tak o to Rząd PiSu i inny na Tych co nie mają juz dzieci zwalił obowiązek utrzymania państwa przez finansowanie dziurawego budzetu .No Ktos na to wszystko musi płacić !Praca? ,- za prace sie kara nie dajac czternastk!
  • Tomasz 18 stycznia 2024 10:33Czy redakcja w swojej dociekliwości dopytała dlaczego pani prezydent po ogłoszeniu w mediach o startowaniu wyborach jako kandydat na prezydenta zwiększyła swój portfel marketingowy (radio, telewizja, spoty reklamowe itp.) za pieniądza podatników???

Dodaj komentarz