Nowa kotłownia gazowa przy ul. Chwałowickiej w Rybniku / Materiał partnera
Nowa kotłownia gazowa przy ul. Chwałowickiej w Rybniku / Materiał partnera

Ciepłe kaloryfery zimą

Termometry za oknem pokazują niskie temperatury, do których dołączają deszcz, śnieg i zimny wiatr. To znak, że sezon ciepłowniczy w pełni i częściej będziemy spędzać go w pomieszczeniach niż na zewnątrz. Warunkiem komfortu będą ciepłe kaloryfery. To warto zostawić specjalistom. Mieszkańcy Rybnika i innych miejscowości obsługiwanych przez PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa mają zapewnione dostawy ciepła do domu – zarówno dzięki dotychczasowym działaniom spółki na tym terenie (dostarcza ciepło już od pół wieku!), jak i kolejnym rozwojowym inwestycjom.

Dwie nowe kotłownie

Mieszkańcy Rybnika już w ubiegłym roku mogli zauważyć nowe obiekty wytwarzania ciepła w swoim mieście. PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa wybudowała dwie kotłownie gazowe: przy ul. Energetyków i przy Rondzie Chwałowickim, o łącznej mocy 36 MW (18 MW każda). Jednak to tylko część projektu, który spółka kontynuuje i trwająca zima wcale nie jest przeszkodą.

Wnętrze obiektu przy ul. Chwałowickiej
Wnętrze obiektu przy ul. Chwałowickiej

Praca wre

Obecnie trwają prace związane z budową kolejnych trzech kotłowni gazowych na terenie Rybnika. Stan zaawansowania prac przedstawia się następująco:

  • przy ul. Chwałowickiej (Szyb V) powstaje obiekt o mocy 5,5 MW – wybudowano budynek kotłowni wraz z niezbędnymi instalacjami technologicznymi, z końcem roku rozpoczęto rozruch „na zimno”, czyli w tym miejscu realizacja zmierza ku końcowi;
  • przy ul. Przewozowej 9 powstaje obiekt o mocy 18 MW – wybudowano budynek kotłowni; trwają prace montażowe w zakresie technologicznym i elektrycznym oraz prace wykończeniowe wewnątrz budynku; po ich zakończeniu i przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zostanie wykonane zagospodarowanie terenu;
  • na obszarze po chłodni kominowej, wydzielonym z granic Ciepłowni „Chwałowice”, powstaje obiekt o mocy 18 MW – tam wybudowano budynek kotłowni, a hala kotła została zabezpieczona docelowym dachem; aktualnie trwają prace montażowe w zakresie konstrukcji stalowych II-rzędowych oraz technologii; w następnym etapie zostanie zamontowana stolarka okienna i drzwiowa oraz rozpocznie się montaż instalacji elektrycznych.

Co w planach

W planach kogeneracja, czyli produkcja zarówno ciepła, jak i prądu podczas jednego procesu technologicznego. Pozwala to na uzyskanie bardzo wysokiej sprawności instalacji i maksymalne wykorzystanie paliwa.

Dlatego dodatkowo w ramach projektu spółka wybuduje przy ul. Kopalnianej również kotłownię gazową o mocy 5,5 MW i układ kogeneracyjny oparty o silniki gazowe o mocy 5,5 MW. Obecnie PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa jest w trakcie zawierania kontraktu z wykonawcą inwestycji.

Ponadto przy ul. Chwałowickiej spółka wybuduje układ kogeneracyjny o mocy 5,5 MW. W zakresie tego zadania umowa została już zawarta i trwają prace projektowe.

Energia elektryczna wyprodukowana w tych instalacjach kogeneracyjnych zostanie wyprowadzona do sieci elektroenergetycznej TAURON Dystrybucja. Będzie to możliwe dzięki wybudowanemu przez PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa układowi elektroenergetycznemu, który również będzie umożliwiał zasilanie w energię elektryczną budowane kotłownie gazowe.

Korzyści dla mieszkańców

PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa buduje nowe źródła ciepła i infrastrukturę techniczną, aby mieszkańcy Rybnika nadal mogli korzystać z ekologicznego ciepła z sieci. Konsekwentna rozbudowa, modernizacja i dekarbonizacja śląskiego ciepłownictwa, a także zadowolenie mieszkańców to nadrzędny cel spółki. Dzięki nowym źródłom wytwarzania energii cieplnej mieszkańcy zyskają większe bezpieczeństwo dostaw. Ponadto ciepło powstanie w bardziej ekologiczny sposób, co z pewnością przysłuży się środowisku.

1

Komentarze

  • Stary Wiarus 27 stycznia 2024 22:34Ja slyszalem ze Rybnik ma byc zasilany z EC Jastrzebie ,magistrala Borynia. Ponoc spietrzy sie cisnienie przez poduszka powietrzna i co 5km zainstaluje sie dogrzewacz schładzania parą o kondensacyjna.Prototyp rozwiazania wymyslono juz zlw latach 80tych i wielu za inowacje dostalo nagrody . Lecz w tej piosence dlugo nie trwali bo kochanemu autorowi na grunt zejść z gorącą głową po wychłodzeniu kazali. Wiec przeszli na pomysł z EC dogrzewania Pawłowic..

Dodaj komentarz