Marek Pietras

Koszykarze z Rybnika dość niespodziewanie przegrali ostatni, domowy mecz z Tarnowskimi Górami, co spowodowało w całym klubie tzw. sportową złość. – Po ostatniej porażce na własnym parkiecie z drużyną KKS Ragor, nasz zespół w najbliższą sobotę uda się do Krakowa, żeby spróbować powrócić na ścieżkę zwycięstw i przywieźć z bardzo trudnego terenu dwa punkty. Nasz sobotni rywal sąsiaduje z nami bezpośrednio w tabeli, zajmując obecnie 5. miejsce z bilansem rozegranych spotkań 13-8. W Rybniku pokonaliśmy krakowian w stosunku 79:74 – można było przeczytać na oficjalnym profilu MKKS-u jeszcze przed spotkaniem.
Początek meczu w Krakowie ułożył się po myśli przyjezdnych, którzy prowadzili 5:0, a potem 7:2. Już na wstępie trzykrotnie rywalom urwał się Marcin Kosiorowski i otworzył mecz 3/3 za 3 punkty. Jeszcze w pierwszej kwarcie w trafieniach z dystansu wsparli go Karol Jagoda i Piotr Kawczyński. Rywale wykorzystywali jednak swą przewagę fizyczną oraz dominacje w polu 3 sekund. Pierwsza kwarta finalnie kończy się na korzyść gospodarzy 22:21. O ile w pierwszej kwarcie wynik falował i obydwie drużyny zdobywały punkty seriami, tak w drugiej części walka toczyła się kosz za kosz, a żadna z drużyn nie chciała ustąpić. Po dwudziestu minutach MKKS przegrywał, ale tylko 43:42.
Niespodziewanie w trzeciej kwarcie przyszły największe problemy rybniczan. W pewnym momencie przegrywali nawet 58:49. Zareagowali na tę sytuację najlepiej jak tylko mogli – po przerwie na żądanie odpowiedzieli serią 9:0 i wyrównali stan rywalizacji na 58:58. Przed decydującą kwartą było 63:62 dla koszykarzy z Rybnika.
Ostatnia kwarta to był czas liderów. W tej roli dobrze odnalazł się Kacper Wydra, który wziął na siebie ciężar zdobywania punktów. Karol Jagoda i Adam Anduła opanowali strefę podkoszową. A proste założenia w obronie połączone z dużą zadziornością oraz wysokimi umiejętnościami indywidualnymi po stronie rybniczan, dały korzystny efekt w postaci zwycięstwa MKKS-u 83:78.
O kolejne ligowe punkty zespół z Rybnika powalczy już w środę, 14 lutego. Wtedy to zmierzy się na własnym parkiecie z ekipą KS 27 Katowice, cztery dni później zagra w Przemyślu z rezerwami Niedźwiadków Chemart.

Jakub Krakowczyk, trener MKKS-u

Z pewnością potrzebowaliśmy tego zwycięstwa, nie tylko patrząc na układ tabeli, ale także mentalnie po ostatniej porażce z Tarnowskimi Górami. Bardzo mnie cieszy postawa zespołu, jaką wykazali się po porażce, podczas treningów przez cały tydzień. Każdy dobrze pracował, a gry wewnętrzne były bardzo zacięte. Część osób  pracowała dodatkowo nad różnymi elementami gry. To wszystko zaowocowało w meczu z Bozzą, który był trudny fizycznie, mentalnie i koszykarsko. Wygrana wyznacza kierunek, w którym chcemy zmierzać. Dzięki porażce Polonii Bytom w Rzeszowie otwarła się szansa na pierwsze miejsce w grupie po zakończonych rozgrywkach. To oczywiście byłoby bardzo korzystne przed fazą play-off. Do tego potrzebujemy wygrać wszystkie pozostałe mecze i taki właśnie jest nasz cel.

KK UR BOZZA Kraków – MKKS Rybnik 78:83 (22:21, 21:21, 19:21, 16:20)