Archiwum / Grzegorz Matusiak - Poseł na Sejm RP
Archiwum / Grzegorz Matusiak - Poseł na Sejm RP

W ostatnich wyborach samorządowych zaledwie połowa uprawnionych wzięła udział w głosowaniu. Także podczas tegorocznej samorządówki raczej nie grozi nam pospolite ruszenie wyborców. Napędzająca frekwencja wyborcza rywalizacją między PiS a PO nie będzie już tak emocjonująca. Ponadto do wyborczej walki dołączy spory tłum kandydatów bezpartyjnych. Tych, którzy o mandaty radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów zabiegać będą bez partyjnego szyldu. Kandydaci niezależni.  

W grupie tej znajdą się także samorządowi politycy, którzy ową niezależności partyjną postrzegają w nader osobliwy sposób. Niezależni, ale wspierani przez konkretną partię polityczną. Dobrym przykładem ilustrującym ten trik wyborczy jest obecna prezydent Jastrzębia-Zdroju. Anna Hetman była kandydatem niezależnym, wspieranym przez PO. Czy niezależność od partii politycznej nie stoi w sprzeczności z przyjmowaniem partyjnego wsparcia? W polityce nie takie salta są możliwe.

Kiedy cel uświęca środki, liczą się efekty, czyli zdobyte głosy. W ten sposób kandydat niezależny, acz wspierany przez partię, może skutecznie powalczyć nie tylko o poparcie jej sympatyków, ale też wyborców, którzy nie chcą identyfikować się z żadnym ugrupowaniem politycznym.

W ten sposób otrzymujemy przepis na kandydata dla wszystkich. Tyle że dla wszystkich, często znaczy dla nikogo. No może z wyjątkiem samego zainteresowanego i profitów, jakie niesie ze sobą władza.

Pół biedy, gdy po wygranych wyborach, kandydat faktycznie uniezależnia się od wspierającej partii. Politycznie ryzykowne, ale w miarę uczciwe wobec wyborców. Niestety, mało prawdopodobne. Znów posłużę się przykładem mojego rodzinnego Jastrzębia-Zdroju. Niezależna prezydent miasta Anna Hetman, po wygranych wyborach na swojego zastępcę powołała dyrektora biura tutejszego posła PO. Czy tylko dla mnie wygląda to jak spłata wyborczych długów?

W polityce nie ma nic za darmo, dlatego polityczne wsparcie dla niezależnego kandydata może okazać się kosztowną pomocą, za którą ostatecznie i tak zapłacą wyborcy.

Grzegorz Matusiak

16

Komentarze

 • DziękujmyPISowi. 05 marca 2024 08:05W sumie jest za co podziękować PISowi..to dzieki nim zrozumialem. Oni potwierdzili mi ze praca w tym kraju a szczególnie dzięki niej oszczędzanie w gotówce Polskiej jest dla frajerów. Kaczynski z Morawieckim wymyslili sobie iż zwalając temat na ogólną tendencję światową można naród totalnie oskubać z odołożonych zaskurniaków robiąc większość jak permanentni bandyci - oszuści na " babcie " lub " dziadka" . Praca czym ona jest?! . Za pracę płacili nie wg jakości i umiejętności ale przynależności partyjnej , ilości dzieci ,czy znajomosci .Jak na Kubie nie wiem czy wiecie bez wzgledu na wykonywany zawód jest tylko prawie jednej wysokosci placa. Dlatego nie ma tam już specjalistów. Nie ma znaczenia czy masz 35 lat pracy ,czy 1rok ,w PIS Polsce emerytura nie będzie sie prawie różniła poniewaz przecież Ci drudzy to też głos wyborczy. Dlatego 13stka równo ,14 stki nie dostaniesz za kare bo zbyt długo i ciężko pracowałeś .Za to koszty utrzymania mieszkań prawie 100%do góry. Tylko wieś sie cieszy ,z płodów pola na siebie wystarczy a za dzieci na podatki i KRUS , wiec dalej po cichu bez podatków dorabiać i można kto ma łeb całkiem przyjemnie egzystować a z reszty może jeszcze jakieś sie kupi auto lub nowy dom postawi . PIS dał nam robolom nauczke, ba cale pokolenia zapamiętają tą lekcje . Kiedyś sie mawiało , bez pracy nie ma kołaczy , teraz bez kombinowania nie masz racji , praca dla naiwnychi, dla tych co muszą .W sumie jest za co podziękować PISowi, obudził nas z ułudy.
 • DziekujmyPISwi 05 marca 2024 07:55W sumie jest za co podziękować PISowi..Co zrozumialem dzieki PISowi?..to właśnie Oni potwierdzili mi ze pracą w tym kraju a szczegolnie oszczędzanie w gotowce Polskiej jest dla frajerów. Kaczynski z Morawieckim wymyslili sobie iz zwalając temat na ogólną tendencje światowa mozna naród totalnie okraść z dołożonych zaskurniaków robiąc wiekszosc na " babcie " lub " dziadka" jak permanentni bandyci - oszuści . Praca czym ona jest?! .Za prace płacili nie wg jakości i umiejętności ale przynależności partyjnej , ilości dzieci ,czy znajomosci .Jak na Kubie nie wiem czy wiecie bez wzgledu na wykonywany zawod jest tylko prawie jednej wysokosci placa.Dlatego nie ma tam już specjalistów. Nie ma znaczenia czy masz 35 lat pracy ,czy 1rok ,w PUS polsce emerytura nie bedzie sie prawie różniła bo przecież Ci drudzy to tez głos wyborczy.13stka rowno ,14 stki nie dostaniesz za kare bo zbyt długo i ciężko pracowałeś .Za to koszty utrzymania mieszkan prawie 100%do gory.Tylko wieś sie cieszy ,z płodów pola na siebie wystarczy a za dzieci na podatki i KRUS , wiec dalej po cichu bez podatków dorabiać i można kto ma łeb całkiem przyjemnie egzystować a z reszty może jeszcze jakieś sie kupi auto lub dom nowy postawi .PIS dał nam nauczke, ba cale pokolenia zapamiętają ta lekcje . Kiedyś sie mawialo , bez pracy nie ma kołaczy , teraz bez kombinowania nie masz racji ,praca dla naiwnychi dla tych co muszą .W sumie jest za co podziękować PISowi, obudzili nas z ułudy.
 • Ojczyzna 01 marca 2024 10:55Wiecznych głodów jestem pastwą ,szarpie mię żarłoczne ptastwo; A któż będzie mój obrońca? Nie masz, nie masz mękom końca!
 • Marceli 27 lutego 2024 07:52...jak czytam haslo "pogadajmy o Jastrzebiu czy o Polsce ",to znajac Was wszystkich w uszach kojarze "pogadajmy i mojej forsie,czyli ile ja na tym stanowisku przytule" . Możecie nawet rozdawać aby kupić glosy po raz kolejny 500,800,1500 czyniąc nawet 40%inflacje ale i tak Sprawiedliwosci w Was nie było gdyż dalej umierają mimo waszych dwoch kadencji rządów ludzie po 45u nawet 50latach pracy jakze czesto onegdaj z sobotami i świętami w przemysle - nie dożywszy enerytur. Dlatego uważam że jedynym Waszym celem byla wasza kasa przez zdobytą przez was władze.
 • Money 26 lutego 2024 12:57Kaczynskiego cud nad zlotym i inglacją. przedruk z Money "Prezes NBP w kółko powtarza tę samą formułkę. Co o majątku Polaków mówią twarde dane? Jakie oszczędności mają Polacy? Z najnowszej analizy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) wynika, że stopa oszczędności gospodarstw domowych, pokazująca, jaki procent dochodu do dyspozycji pozostaje po zaspokojeniu potrzeb konsumpcyjnych, na koniec 2021 r. wyniosła zaledwie 2,8 proc. Była na najniższym poziomie od co najmniej 2009 r. Ponad dwukrotnie większą stopą oszczędności mogli się pochwalić mieszkańcy trzeciej od końca Litwy. Średnia dla UE w tym samym czasie wyniosła 16,9 proc., a w czołówce zestawienia można znaleźć m.in. Niemców i Czechów, gdzie analogiczny wskaźnik był na poziomie około 20 proc. Nie tylko na tle np. bogatszego Zachodu wypadamy tu blado. To wynik także gorszy o 1,4 pkt proc. od średniej państw Europy Środkowo-Wschodniej. Co Polacy mają na kontach i w skarpecie? Z danych NBP wynika, że na depozytach w bankach gospodarstwa domowe mają w sumie ponad bilion złotych. Zdecydowaną większość pieniędzy trzymają na rachunkach, z których w każdej chwili mogą dokonać wypłat (depozyty bieżące). Mowa o blisko 775 mld zł. Z kolei na depozytach terminowych, do których zaliczają się m.in. lokaty, jest blisko 320 mld zł." i mamy lepsza nad inne złotówkę
 • hmm 24 lutego 2024 13:07Matka 11 dzieci opuszcza Polskę. Nie zależy jej na 800 plus...: .. tak jest pierd....ć ten cały PiS i wyp do Tajlandii. A jak jest pewnosc ze Oni Ich dzieci i ich dzieci dzieci będą chcieli mieszkac i pracować w tym Polskim inflacym raju.
 • pawel 24 lutego 2024 09:38Nie przejmuj sie Pan ,kiedys znow dojdziecie do władzy .Stanie sie to wowczas gdy naiwni znowu będą rzymali kasiore bankach na lokatach a na PPK bedzie odlozona taaaka kasa .Wowczas znowu to inflacją hapniecie jak Wy to potraficie.Te okazje wracają co ileś lat jak zaraza.
 • eryk P 23 lutego 2024 18:47Janz masz rację ,wystarczy poczytac naglowki z 2023r , Pisze Mo ney: Emeryci coraz biedniejsi. Waloryzacja świadczeń nie pomaga . Od 1 marca emeryci i renciści dostaną podwyżki. Coroczna waloryzacja ma zapewnić utrzymanie realnej siły nabywczej świadczeń. Tymczasem emerytów stać na coraz mniej. itd taka jest coraz nizsza krotność emeryur wzgledem cen i najniższy ch zarobków , świetnie naród za głupich zrobili.
 • Marek 22 lutego 2024 13:34Zakładając, iż otrzymane od PISu fanty płacowe były równe podwyżkom cen czyli to kompensowaly to niewątpliwie metoda była w kradzieży realu zgromadzonych oszczędności przez ludność gdyż oprocentowanie w bankach minus podatek Belki nie wynisilo okresowo wiecej niz 7% w sytuacji gdzie porownywa trzyletnia inflacja sumaryczna to ponad 33%,chyba, że policzymy mniej bo lokomotywy nie zdrożały. Jezeli do tego doliczymy olbrzymie zyski bankow ktore nierzadko oferowały prawie zerowy procent od lokat, place i dochody VIPow ja intratnych stanowiskach , no to wiadomo wiec o co w tej zamieszanej bulgotce zwanej inflacją chodziło.
 • Aloalo 22 lutego 2024 13:18Medal temu ktory to sprawiedliwie wymyslił-oto przyklad Waszej "mondrosci" ...."Świadczenie Mama 4 plus nie dla pracujących kobiet. "Jesteśmy wykluczone" Problem w tym, że dodatkowe świadczenie wypłacane jest jedynie tym kobietom, które nie pracowały. O sytuację kobiet, które co prawda wychowały czwórkę dzieci, ale jednocześnie pracowały i otrzym... _
 • Mv 22 lutego 2024 09:25Jarus chcial byc jak Kazimierz Wielki , tylko że nie swoim zlotem dzielil i tak je chetnie rozdawal.
 • Janusz 22 lutego 2024 09:14 Wielu zwolenników PISu sugeruje ,ze ta dramatyczna ostatnia inflacja byla spowodowana wojną , covidem, emigrantami a ja jestem przekonany iz to wszystko bujda mająca usprawiedliwić złodziejstwo mienia wielkiej wartosci na spoleczenstwie. Zacznijmy od tego iż to całe rozdawnictwo w celu kupowania glosow mało byc sfinansowane z funduszu odbudowy czyli pożyczek unijnych na 1/3 ówczesnego dlugu kraju.Tyle forsy do prze j ,juz zaczęto ukladac plany ale to nie wyszlo bo Unia w walce politycznej powiedziala nie. Do konca wiec rozpierdzielino kasę jaką narod płacił za emisje CO2 a ktora miała byc przeznaczona na modrenizacje energetyki z jej sieciami przesylowymi. Jednak gdy i tych pieniedzy braklo np bo zostaly wydane takze na Urlopy Gornicze i bez obowiazku pozamiatania placów zabaw przypomniano nalezy sobie jak to za komuny robiono kase przy sprawnej drukarni.W mętnej wodzie można łowić ryby bez wętki a siecią ze strata dla spolecznych oszczędności i to bez kontroli, . "to dobrze ze ceny rosną bo wowczas wiecej z Vatu do SP wpadnie mawil Premier .Ciekawe rozumienie i to kogo? O tym ze taka mozliwosc jak hiperinflacja z góry wzieto pod uwage swiadcza iakze wypowiedzi Kaczyńskiego i Glapa ktorzy twierdzili jak skala ze tylko wlasna waluta obroni masz narod a wlaciwie ich rzad przez mozliwosc dodruku.Zalizmy dalej ,co by bylo gdyby wowczas w Polsce placono zlotem? Otoz wskutek wojny,covidu ,emigrantow byla by niwewatpliwie drożyzna ale obecnie nastapil by powrót do cen z przed tych wszystkich nieszczesc.Tak wiec inflaja i inne problemy byly z gory przez PIS świetnie zaplanowane..Ale daliście ciała. UK.
 • Ciekawe 22 lutego 2024 08:27Nie wie Pan moze czy Premier Morawiecki od majatku ktory przekazał zonie aby zawczasu ukryć go przed swiatem zapłacił stosowny podatek od darowizny poza I grupą pułapu powinoeactwa.? Ciekawi jestesmy dlaczego go tak ukrywal , czyżby czegoś sie bał a moze skarga Paulinska?
 • jak wygrac 21 lutego 2024 12:30Wygra ta partia ktora ogłosił i zrealizuje ze będzie placila zlotem Glapa czyli Kruger- Glapy. Tylko tak możecie ponownie wygrac wybory inaczej Tusk ktory ogłosi ze będzie Euro, niewatpliwie ma zwyciestwo zagwarantowane. Po Waszym pokazie czym jest ekonomia finansów i jak sie buduje swoją i naszą przyszłość juz nikt nikomu w nic uwierzy tak jak w to ze pracą mozna sie dorobić. W Polskich PIS rodzinach nie pracą a zasilkami ludzie sie bogacą. Jak chcecie mieć garba idzcie do pracy kochani rodacy.. ps. Jak tam koledzy z Rad Nadzorczych po odwołaniu ,na hapali się już. Ile mozna fuch sprawować .?
 • Jaro 21 lutego 2024 12:15No to co ludziska, podsumowaliscie już może ile rocznie licząc na koniec stycznia wzrósł Wam koszt czynszu, oplaty za prąd, gaz , wodę , śmieci?, a ile od Jara rocznie dostaliście podwyżki emerytury ,oraz jaki jest jej obecny współczynnik-krotność- do najniższego obecnie a nawet średniego zarobku a jaki byl w chwili gdy przechodziliscie na emeryture.?- Jak to mawiał Danken "Jełopów nie sieją ,Oni sie sami rodzą " a Wy cieszyliscie sie ze "duja", nie chcieliście widzieć ile "biurą" szczególnie w sklepach. ..Ludzie dają , dują, dają biegnijcie bierzcie - to premia , "kuźwa co za glupi naród ".
 • Kuba 21 lutego 2024 12:13Nigdy wiecej PISu , nigdy wiecej takich którzy lekką ręką rozdają co nie ich wywołując tak wielką inflację jaka byla w ostatnich latach , takich którzy dewaulowali ciężko wypracowane oszczednosci społeczeństwa, dewaulowali wartość pracy a cwaniakow ukrywajacych dochody, pijakow itp. aby kupić ich glosy stawiali na pierwszym miejscu. Możliwe - inni nie będą lepsi , jednak wiem PISowi juz dziękuję bo już teraz wiem ze to nie przyjaciele spracowanych ludzi a oszusci --. a te emeryt staż to se w d..... wsadzcie gdyż nie wielu juz takich jeszcze żyje , idzcie po głosy do menelstwa.!

Dodaj komentarz