fot. Dominik Gajda
fot. Dominik Gajda

Idea sklepów charytatywnych wpisuje się tę piękniejszą twarz polskiego społeczeństwa. To twarz chętna do pomocy, skora do empatii, otwarta na innych, zwłaszcza na potrzebujących. Sklep "Dobry Duch" to już drugi tego typu punkt na mapie naszego regionu. Pierwszy z nich powstał w Rydułtowach przy ulicy Ofiar Terroru. Otwarcie drugiego sklepu nie oznacza jednak, że zamknięte zostaną podwoje pierwszej siedziby. Sklep w Rydułtowach bowiem zostanie przeznaczony częściowo na magazyn i zaplecze placówki rybnickiej, z drugiej zaś strony będzie tam można dostać meble i inne większe gabaryty.

Sklep mieści się przy ul. Korfantego 1, naprzeciwko urzędu miasta, w lokalu. Zakupy można robić we wtorki, czwartki i piątki od godz. 12.00 do 18.00. W środy lokal jest czynny od 8.00 do 14.00, natomiast w soboty od 8.00 do 12.00. W pozostałe dni sklep nie jest czynny. Za prowadzenie tej innowacyjnej formuły pomocy bliźnim odpowiedzialna jest fundacja "Dobry Start".

- Tworzymy organizację, która jest wsparciem osób, które pragną postawić swoje życie na właściwe tory. Czasami wpadamy w taką bezsilność, że potrzebujemy Dobrych Duchów, którzy wyciągną do nas pomocną dłoń - mówi prezes fundacji, Michał Toman.

Generalnie rzecz biorąc, "Dobre Duchy" służą pomocą na kilku płaszczyznach. Po pierwsze liczy się misja ekologiczna. Dzięki sklepowi charytatywnemu przedmioty nabierają nowego życia i nie lądują na wysypisku śmieci. Oznacza to, że dochodzi do pewnej wtórnej cyrkulacji dóbr, które są wykorzystywane przez osoby potrzebujące, a które nie stać na nowe rzeczy. Pracownik Fundacji Wojciech Polok powiedział nam również, że pomaga ona również osobom, które znalazły się na życiowym zakręcie. Do takich osób pan Wiesław człowiek, któremu pomaga również fundacja Castorama, a która aktualnie chce wyremontować dla niego mieszkanie. Jak to działa i kto może pomóc? Pomóc może właściwie każdy, kto przyniesie używany przedmiot do sklepu, gdzie zostaje on wyceniony. Po wycenie będzie on wystawiony na sprzedaż, a uzyskany dochód zasili kasę Fundacji, a w konsekwencji trafi do potrzebujących. 

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz