Archiwum
Archiwum

W przededniu wyborów do Europarlamentu zadziwia mnie brak rzeczowej debaty na temat przyszłości polskiego górnictwa. Przecież to w Brukseli, a nie w Warszawie zapadną decyzje dotyczące przyszłości śląskich kopalń.

Moim skromnym zdaniem unijny pęd do dekarbonizacji już dawno przekroczył granicę zdrowego rozsądku. Dyżurnym chłopcem do bicia stało się polskie górnictwo, które już od lat obwiniane jest o wszelkie plagi klimatyczne. Brukselscy urzędnicy dostrzegają tylko jedno możliwe rozwiązanie. Polskie kopalnie trzeba zamknąć. Im szybciej, tym lepiej. Najlepiej już dzisiaj. Każdy, kto myśli inaczej jest skarbonizowanym oszołomem. Taka etykietka skutecznie wyklucza z publicznej debaty o przyszłości naszego górnictwa.

Proponuję przyjrzeć się dokładnie czarnej prawdzie o polskim węglu. W Europie najwięcej węgla wydobywają i zużywają Niemcy. Różnica jest znaczna, bo za Odrą w celach energetycznych spala się trzy razy więcej węgla niż w Polsce. Wydobycie też jest znacznie większe, ale widocznie niemiecki węgiel ma więcej zielonych odcieni, więc nie kłuje ekologów tak bardzo w oczy, jak ten znad Wisły.

Wbrew deklaracjom o końcu ery paliw kopalnych, na świecie z każdym rokiem rośnie zużycie, a co za tym idzie wydobycie węgla. Kolejne lata, to kolejne światowe rekordy. Według wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) światowy popyt na węgiel wzrósł o 1,4 proc. w 2023 r., przekraczając po raz pierwszy 8,5 miliarda ton. Obserwując tegoroczne trendy, możemy być spokojni o rekordowy wynik na koniec grudnia.

Z ubiegłorocznym wydobyciem na poziomie ponad 48 mln ton jesteśmy zaściankiem świata węglowego. Chiny w ciągu czterech dni wydobywają więcej węgla niż Polska przez cały rok!

Ponadto z każdym rokiem w naszym kraju spada wydobycie węgla do celów energetycznych z 40,4 mln ton w 2022 r. do 36,4 mln ton w ubiegłym roku. Jest to już stały trend, który w najbliższych latach jeszcze się pogłębi. Kopalnie węgla energetycznego borykając się z problemami finansowymi, ograniczają inwestycje w nowe pokłady. To oznacza spadki produkcyjne w kolejnych latach.

Wydobywamy węgla mniej niż planowaliśmy podpisując 28 maja 2021 Umowę Społeczną, dotyczącą transformacji sektora górniczego. To porozumienie zawarte między stroną społeczną, górnikami, rządem i pracodawcami określiło zasady wygaszania wydobycia do 2049 roku. Obecnie jest to tylko kawałek papieru. By nabrał mocy urzędowej, potrzebne jest potwierdzenie umowy przez Komisję Europejską. A na to, chwilowo się nie zanosi. KE nawet nie kryje swoich uwag dotyczących dat likwidacji polskiego górnictwa. 2049 rok to nie jest jutro, a nawet pojutrze, więc termin raczej nie do przyjęcia.

O interesy górników nikt w Brukseli nie zadba lepiej niż sami górnicy. Warto o tym pamiętać wybierając naszych przedstawiciel do Europarlamentu.

Grzegorz Matusiak

8

Komentarze

  • KuberJanusz 16 maja 2024 08:39Mam do Was obu Poslow i innych Posłów z roznych ugrupowan pytanie :ile lat nas jako Spoleczenstwo bedziecie jeszcze szantazowac cenami energii i stwierdzeniami ze dajecie oslony ,popatrzcie jacy my wspaniali?! Panie przeciez Wy pieniedzy na nie sami nie zarobiliscie ,nie dajecie nam ze swojego ,to Wy raczej z naszego bierzecie.Oznacza to ze gdzie indziej kasujecie w podatkach aby dac te oslony ,wiec co ,te podatki w dół a energie uwolnic ,bez łaski.
  • RelacjazWarszawy 11 maja 2024 10:33Wszystkim Im przewidzi Piotrek który jak ten Adwokat z kawału co 40lat sprawę klienta prowadzil z ktorej to rodzinę swoją utrzymywał lecz gdy jego syn przejął to w jeden dzien skonczyl bo akurat mocodawca juz nie dożył wiec przestal cel sprawy istnieć .. Tak Piotrek 40letni postulat o Emer Stazowe prowadzil lecz nie wiadomo czy syna ma .Teraz bedzie 40lat Zielony Ład ciągnąl . Zawsze kolejna okazja. ..do nawołyania "znow mnie wybierzcie na przewodniczacego zwiazku" ja was zalatwie. Piotrek nawet tam sie w Warsxawie dwa razy żachnął i z nawyku krzyknął "walczymy o emeryt stazowe "ale sie natychmiast zreflektowal i skorygowal -"o zielony lad". Sory sila nawyku.!taki klimat.
  • Postrzeżenie 11 maja 2024 08:48Kuzynka do mnie SMSuje ,”w Warszawie przewrót będzie , biją sie pod Sejmem”,ja Jej na to „Nie przejmuj sie jak wybory miną i podzielą sie forsą za staniwiska i dotacjami do biednych gornikow i rolnikow ,to sie pogodzą i będą pić ze sobą śmiejąc sie z takich jak Ty co znow dla Nich na inflacji stracili . Zona jak przeczytala poszla wlaczyc telewizor ,zaraz bede obelgi slyszal ,aby Zenek jej brat jako rolnik tez mial wiecej a ja zamiast ogladac ustawki lece dokupic jeszcze Euro bo znow nadrukuja zlotowki i co bedzie.” ... hehehehe , Górnicy sie tam biją aby na platne urlopy- placone jak na dole praca -mogli odchodzić juz po pieciu latach zatrudniena a rolnicy aby dwa razy do roku jak w Kambodży mogli zbierać plony i Unijne dotacje. Wszystkim Im przewidzi Piotrek który jak ten Adwokat z kawału co 40lat sprawę klienta prowadzil z ktorej to rodzinę swoją utrzymywał lecz gdy jego syn przejął to w jeden dzien skonczyl. Tak Piotrek 40letni postulat o Emer Stazowe prowadzi lecz nie wiadomo czy syna ma .Teraz bedzie 40lat Zielony Ład ciągnąl .Zawsze kolejna okazja do rozrob i pokazywania swojej facjaty ,"ja to zalatwie "-wybierajcie mnie.
  • Ślązak 10 maja 2024 11:57Odkąd pamiętam, Polacy zawsze byli za, a nawet przeciw. Jako 80 letni Ślązak wiem, że dzięki polityce ograniczające wydobyciu węgla, ja , moje dzieci i wnukowie mogą oddychać i żyć tutaj. na śląskiej ziemi.
  • Ja 09 maja 2024 09:08Grzesiu jak łatwo sie rządziło za kradzione inflacją oszczędności społeczeństwa .Pamietasz lata 80/90 i nasze miezkania spółdzielcze ,ich wklady mieszkaniowe ,nastepnie kredyty Balcerowiczowskie w hiperinflacji ,ludzie rzucali mieszkania i szli na wolny rynek kupować inne używane niezadluzone. Pracowalismy z sobotami i świętami aby te wklady i kredyty spłacić a ceny szalaly. Powiedzieliśmy jako młodzi ze nigdy już nigdy aż tak i nastepnie te strajki w KWK przeciwko systemowi. No i przeminęli tj..komun razem z Balcerkiem nierobem życiowym ktory jak kryminalista umiał w życiu tylko drapać cenami a sobie popuszczać pasa .I juz myślałem że Sprawiedliwi. Wy żeście dopiero dali jednak czadu , dzieci bardzo bogatych ludzi dostały na kolejne zabawki bez ograniczeń dochodowych vzego naweg komun nie stosowala ,urlopy górnicze po śmiesznych latach pracy , premie dla nierobów za to ze sa nierobami po "miesiącu pracy"...jak w przykladach aby kupować Ich glosy i znów czyim kosztem?!-kosztem spracowanych ludzi..i ich oszczednisci ja emeryture .KrytykowalisciecOFE a sami PPK i PPE gdzie walory inflacja tez . Widzisz wiec Grzegorz ,to wszystko ,ta cała Sprawiedliwosc , Solidarność , Uczciwosc to zwykla Błazenada podobnie jak te i tamte wybory. Ps Moj ojciec byl uznanym przez IPN Żołnierzem Wyklętym ,nie wiedzieliśmy jako dzieci dlaczego zyjemy w biedzie,nigdy nic nie opowiadal aby jas chronic więc , wytlumacz mi skąd Morawiecki jako opozycjonista komuny bylo stac na wysłanie syna do USA na kształcenie ,na inne majątki itp itp. cos tu o czymś świadczy hmm.
  • Janusz 08 maja 2024 14:21Nalezy zastanowic sie dlaczego PIS tak hojnie obdarowywał tymi wszystkimi fantami takze obcokrajowców , obiboków w Polsce i urlopowiczow górniczych oraz innych .Odpowiedz nasuwa sie sama ,byla to tajna strategia PISu aby zdobyć środki na pokrycie wydatkow jak wykup deputatow weglowych za porozumieniem od gornikow za ówczesne 10000zl c ok było znaczną wówczas kwotą ,rozdawnictwo na dzieci i wiele innych .Wszystko to nastepnie jak juz wzieli nalezalo zdewaulowac w wartosci poprzez wywolanie inflacji a przez to takze jako nastepstwo kradziezy oszczednosci spoleczenstwa zdeponowanych na lokatach .Przypomnijmy Inflacja 38% , oproc lokat 3,5%.Tak sie rzadzi za kradzione inflacja oszczednosci i dochody. Efekt tej rozrzutnisci widzimy obecnie ,nawet obcokrajowcy sie śmieją bo po miesiacu pracy korzystają unas z tego za co w swoich krajach byli by nie wyplacalni. Tylko ze my to hedziemy splacac w dalszych cenach przy kolejnych podwyzkach ,pradu ,gazu i pochodnych .Tak to jest jak ideologia rządzi a nie rozum i wstrzemięźliwość.
  • hmm 08 maja 2024 10:11No i opisano tu z cudzoziemcami (szczeg kobiety które w Polsce maja 60lat wiek emer a tam 67 i u nas juz po miesiacu pracy otrzymuja te prawa),mamy wiec afere równą aferze alkoholowej z lat 90tych ,(zaniedbania urzednicze na szczeblach ministerialnych rzadow, )ktora to obecnie przynosi spoleczenstwu polskiemu znaczne straty .Tak wiec te wszystkie "prezenty" po miesiącu zatrudnienia w Polsce powinny byc rozpatrzone pezez Prokurature jako przestepstwo urzednicze ,zaniechanie a Pan jako osoba Posła ten temat znany jyz; golnie z mediow powinien zgosic do wymiaru sprawiedliwosci.To nie moze byc tak ze rizdaje sue na lewo i prawo fantasy gdy cale spoleczenstwo placi za to inflacją
  • Kuba 08 maja 2024 09:34Bezrobotny Kaczyński wg WP prosi o wpłaty. Jest to Nowy projekt PiS”…nic prostszego zdobyć forse. Niech poszuka drugiego tak głupiego kraju jak Polska i się w nim jako obcokrajowiec zatrudni tylko na jeden miesiąc. Dostanie od PISu kosztem inflacji i spoleczenstwa jako taki "emeryt ""w zamian co roku 13stke ,14stke , ochronę medyczną- pełny zakres, rente rodzinną na wypadek śmierci , lekarstwa refinansowane, zasiłek pogrzebowy ,ulgi na przejazdy itp,itp. Nie będzie musial żebrać...tj to jest dopiero afera rowna tej alkoholowej z lat 90tych. Przeciez tym powinna zajac sie prokutatura .Mase kobiet po 60r obcokrajowców na tym jedzie gdyz PIS rozdawał jak slepy pieniadze na wszystko nie baczac czyim kosztem .Do tego dodajmy Urlopy Gornicze platne jak praca na dole bez obowiązku nawet odsniezania miasta i wiele innych przegiec na koszt spoleczenstwa dla ktorego nie mieliscie dla spracowanych na emerytury stazowe. Ku co za glupie rzady.

Dodaj komentarz